Gıda Hattı

TFF Başkanı Balcı: "Undaki fiyat artışına müdahale edilmezse ekmek fiyatı yüzde 25 artar"

13 Ağustos 2006, 15:50
Paylaş
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, son dönemde un fiyatlarında hızla artış olduğunu belirterek, "1 ay içinde una yapılan zamlara müdahale yapılmazsa ekmek fiyatları yüzde 25 artar" dedi.

Ankara Dedeman Otel'de bir basın toplantısı düzenleyerek fırıncıların sorunlarını dile getiren Halil İbrahim Balcı, yerel yönetimlerin ekmek üretmesi ve son dönemde un fiyatlarında yaşanan artışın fırıncılığa darbe vurduğunu söyledi.

Belediyelerin ekmek üretimine siyaset yapmak için girdiğini iddia eden Balcı, "Eskiden 3-4 ayda bir ekmeğe zam geliyordu. Belediye başkanlarıda çıkıp "bakın biz ekmeğe zam yapmadık" diyerek politika yapıyorlardı. 3 yıldır eflasyonunda düşmesiyle ekmeğe zam yapılmıyor. Böyle olunca belediyelerin siyaset yapma yoluda kapanmış oldu" dedi.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ile görüştüklerini de dile getiren Balcı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, bir ay içinde un fiyatlarındaki artış ve merdivenaltı üretimin önlenmesi konusunda gereken önlemleri almaması halinde, süre sonunda yapılacak zamın yüzde 25'ten az olmayacağını söyledi. Balcı, Federasyona bağlı odalar aracılığıyla, enflasyona endeksli fiyat tarifelerini uygulamaya koyacaklarını kaydetti.

Ayrıca, Merdiven altı ekmek üretiminin önlenmesi konusundaki yönetmelik değişikliğinin 5 aydır Başbakanlık'ta beklediğini belirten Balcı, küçük değirmenciler buğday alamadığı için büyük değirmenicilerin un fiyatlarını istediği gibi belirlediğini öne sürdü. Balcı, bunun önlenmesi için Toprak Mahsulleri Ofisi'nin küçük değirmencilere düşük fiyattan buğday satmasını istedi.

TFF Başkanı Balcı, belediyelerin ekmek üretmesinin fırıncıları mağdur ettiğini, bu sorunun çözümü için de gerekirse 10 bin fırıncının Ankara'da toplanabileceğini kaydetti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.