Gıda Hattı

Teşvikte 3Y Dönemi

21 Ocak 2008, 10:06
Paylaş

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Türk Ticaret Kanunu’nun değişmesiyle Türk sanayisinin yeniden yapılanacağını söyledi. Bakan Çağlayan, TBMM’de AR-GE Teşvik Tasarısı’nın görüşüldüğünü, hemen arkasından AR-GE istihdamında sosyal güvenlik primlerinde ve vergisel teşviklerde çok önemli destekler geldiğini ifade etti. Çağlayan, “Bu teknolojiye verdiğimiz önemin çok net bir göstergesi. Sanayi stratejimizi ve yeni teşvik stratejimizi ‘3 Y’ üzerine kuruyoruz: Yüksek teknoloji, yüksek katma değerli sektörler ve rekabet gücü yüksek sektörler” dedi.

Türk Ticaret Kanununun “kendisiyle yaşıt olduğunu” ifade eden Çağlayan, kanunun çıkmasıyla düzenlemelerin bakanlığı tarafından yapılacağını söyledi. Şirketlerin ortaklık yapısının değişeceğini belirten Çağlayan, ”Yani bir kişilik anonim veya limited şirket kurulabilecek. Bu yabancı yatırımcı için çok önemli. Türkiye’ye geldiği zaman adam nereden 5 kişi bulacak? Bundan sonra tek kişilik şirket kurulacak” diye konuştu.

Zafer Çağlayan, dünyadaki her 1000 aracın 14’ünün Türkiye’de üretildiğini belirterek, “Otomotiv sektörü çok ciddi hamle yapacak güce sahip. Birkaç husus gerçekleşirse 21 milyar dolarlık ihracatı 5 yılda 40 milyar dolara çıkarabilecekleri ifade ediyorlar. Çok önemli firmalar Türkiye’ye gelecek” dedi.

Türkiye’nin piyasa değeri ve itibarının ciddi oranda arttığını anlatan Çağlayan, şunları söyledi: “Bir Oyakbank 5 yıl önce 37 milyon dolara satılamazken, bugün dünyanın önemli finans kuruluşlarından birine 2.6 milyar dolara satıldı. Hiçbir ekonomik faktör, aktör veya CEO, bir şirketin değerini 37 milyon dolardan 2.6 milyar dolara çıkaramaz. Burada yapılan iş Türkiye’nin AK Parti ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yakalamış olduğu başarının, itibarın Türkiye’ye yansımasıdır. Bunun neticesi olarak, bu şirket bu değere ulaşmıştır. Bütün şirketlerin değeri, bu sürede en az 10 kat artmıştır.”

Hükümet, işletmelerin ‘nitelikli eleman’ feryatlarına çözüm olacak program başlatıyor. Buna göre yurt genelinde açılan kurslar denetim altına alınarak, sadece sektörlerin ihtiyaç duyduğu alanlarla ilgili kurslara izin verilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Artvinli Sanayici ve İşadamları Derneği (ARSİYAD) üyelerini kabulünde yaptığı açıklamada, “Nitelikli eleman yetiştirmek için 230 milyon YTL harcayacağız. Mesela Bursa’ya otomotiv, tekstil gibi ihtiyaç olan ara elemanları yetiştirmek için kurs açacağız. İşsizlik de düşecek” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, açıklanan işsiz sayısının 1 milyonunun iş aramadığını söyledi. Çelik, “1 milyon işsiz hiç iş aramıyor. Aileden, kiradan geliri var. 601 binin ümidi kırılmış, köşede oturuyor. Ama bunun dışında 2 milyon 400 bin kişi var ki her gün iş arıyor, sabah akşam oraya buraya dilekçe veriyor. Asıl işsiz rakam bu. Şu anda 23 milyon 400 bin insan piyasada çalışıyor. 11.5 milyonu kayıt dışı çalışıyor. Reform bu problemi giderecek” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.