Gıda Hattı

Teşvik, Yem Bitkisi Üretimini Artırdı

20 Ekim 2007, 12:21
Paylaş

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın hayvancılığın geliştirilmesi için verdiği destekle yem bitkisi üretimi artarken, çiftçinin ürettiği kaba yemi kendi hayvanı için değerlendirmeyip yurdun diğer bölgelerine sattığı bildirildi.

Erzurum Tarım İl Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, devletin uyguladığı yem bitkisi üretimine teşvik kapsamında, çiftçiye 1 dönüm yonca ekimine 150 YTL, gorunga için 90 YTL ve 1 dönüm fiğ ekimi için ise 80 YTL destek veriliyor.

Bakanlığın, bölgedeki kaba yem açığını kapatmak amacıyla verilen desteklemelerin sonucunda 2000 yılında 34 bin hektar olan yem bitkisi ekim alanı, 2006 yılı sonu itibariyle 78 bin 100 hektara yükselerek yüzde 130 oranında artış gerçekleşti.

Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği Başkanı Nazmi Ilıcalı, yem bitkisine verilen desteğin yerini bulmadığını söyledi. Çiftçinin, üretimi artan kaba yemi, başta Karadeniz olmak üzere yurdun diğer bölgelerine sattığına dikkati çeken Ilıcalı, Erzurum, Kars ve Ardahan bölgesinde yem bitkisi üretiminde yaşanan artış nedeniyle kaba yemin değerinin de çok düştüğünü, kilosunun bir bardak çaydan bile daha ucuza satışa sunulduğunu bildirdi.

Kaba yemin dünyadaki değerinin ise çok fazla olduğuna işaret eden Ilıcalı, şöyle devam etti: “Hayvancılık için kaba yem büyük önem taşıyor. Fakat bölgemizde özellikle verilen destekle ihtiyaç fazlası kaba yem üretimi yapıldı. Eğer kaba yemin bölge ekonomisine katkısı olsun istiyorsak öncelikle boş olan ahırların doldurulması lazım. Hayvan sayısı artırılmadan kaba yem üretimini artırmanın bir anlamı yok. Çünkü ihtiyaç fazlası kaba yem bu şekilde yerinde değerlendirilmeyip çok düşük fiyatla yurdun diğer bölgelerine satılıyor.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.