Gıda Hattı

Teşviğe Sınırlama Hayvancılığı Öldürür

14 Şubat 2008, 00:00
Paylaş

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın AB’ye uyum amacıyla hayvancılık teşviklerini değiştirmek için başlattığı çalışma, yatırımcıların uykusunu kaçırdı. Yatırımcıları tedirgin eden ise özellikle bu kapsamda gündeme gelecek olan “Tek ödeme” sistemi ve teşviklerin 200 baş hayvanla sınırlandırılacak olması.

Sektör önümüzdeki yıl yürürlüğe girmesi beklenen düzenleme ile hayvancılık alanında birçok yatırımın tedirgin askıya alınacağı ve kayıtdışını artıracağı uyarısını yapıyor.

“Yeni düzenleme uykularımızı kaçırıyor. Her sabah yeni bir değişiklik korkusuyla uyanıyoruz” diyen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Hayvancılık Meclisi Başkanı Fevzi Topal, önünü göremeyen firmaların yatırımlarını askıya aldığını, düzenleme hayata geçtiği takdirde hayvancılık sektöründen kaçışın başlayacağını ifade etti.

Aydın’ın Germencik ilçesinde 2006 yılında Efeler Çiftliği’ni kuran Söktaş Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hilmi Kayhan ise “Endişeliyiz. 200 başın altındaki çiftliklere destek verilmesi, büyük yatırımların gözden çıkarıldığı anlamına gelir” açıklamasını yaptı.

Tam işe ısınmışken şevkimiz kırıldı

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı sistemin tam olarak ayrıntıları bilinmiyor. Ancak üreticilerin aldığı duyumlar teşviklerde bir takım değişiklikler olacağı yönünde. AB’ye uyum için teşviklerde “Tek ödeme” sistemine geçileceği ve 200 baş hayvanla sınırlandırılacağı belirtiliyor.

Düzenlemenin üreticiyi olumsuz etkileyeceğini vurgulayan Fevzi Topal, “Uzun yıllardır hayvancılığa girmedikleri için eleştirdiğimiz sanayicileri tam bu işe ısındırmışken şevkimiz kırıldı. Verilen sözler var. Böyle bir sisteme geçildiği anda büyük sıkıntı olur” dedi.

Birçok yatırımcının mevcut teşvik sistemine göre planlama yaptığını aktaran Topal, yasanın bu yönde değişmesi halinde sektörden kaçış başlayabileceğini kaydetti. Devletin elindeki hazine arazileri ve çiftliklerin kurumsal amaçlı kullanılmak kaydıyla uzun vadeli kiraya verildiğini anımsatan Topal, şunları söyledi: “Birçok yatırımcı programını mevcut teşviklere göre yaptı. Uykularımız kaçıyor, her sabah yeni bir değişiklik olacak mı diye korku içindeyiz. Hayvanları iyileştirecek bir ıslah programıyla desteklemeden, doğrudan doğruya hayvan başına destek vermek kötü sonuçlar doğuracaktır. Yatırımcılar 6-7 ay boyunca sektöre yatırım yapmayı düşünmüyor. TOBB Meclisi bu konuda bir rapor hazırlıyor. Çalışmamızı tamamlar tamamlamaz Tarım ve Köyişleri Bakanı’nı ile görüşeceğiz.”

Kaş yaparken göz çıkartmayın

Kütahya Tavşanlı’da kuracakları ikinci bir çiftlik ile üretim kapasitelerini 4 yıl içerisinde 7 bin 200’e çıkartacaklarını ve günde 200 tonun üzerinde süt üretmeyi hedeflediklerini belirten Söktaş Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hilmi Kayhan, “200 başın altındaki çiftliklere destek verilmesi, büyük yatırımların gözden çıkarıldığı anlamına gelir. Ancak devletin desteğini arkamızda hissetmek istiyoruz. Sektöre iki yıldır yem bitkisi ekiminden buzağı primine, süt priminden soğutma tankı alımına kadar birçok kalemde teşvikler veriliyor. Hayvancılık gibi uzun yıllar emek isteyen bir sektöre 5-6 yıl destek verip sonra elinizi çekerseniz onu öldürürsünüz. Bu iş kaş yaparken göz çıkarmaya benzer” diyor.

Tarım Bakanlığı’ndan bu konuda duyarlılık göstermesini beklediklerini vurgulayan Kayhan, Türkiye’nin Romanya gibi hayvancılığın yok olduğu ülkeler gibi olmaması için acilen harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

AtaSancak Acıpayam Tarım İşletmesi Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Kirazcı ise yasada yapılacak değişiklik için özel sektörün görüşünün alınmasını beklediklerini açıklarken “Bugüne kadar istikrarlı tarım ve hayvancılık politikası güden hükümetin, böyle bir düzenleme yapacağına inanmıyorum. Bu uygulama daha önce verilen desteklerle tamamen çelişir” açıklamasını yaptı.

Çiftlik yatırımının cazibesi ortadan kalkar

Süt, Et, Gıda sanayicileri Birliği (SETBİR) Başkanı Erdal Bahçıvan, teşviklerin sadeleştirilmesini olumlu bulduklarını ancak AB’nin dahi bazı alanlar için farklı ödemelere devam ettiği bir ortamda yapılması istenen değişikliğe anlam veremediklerini kaydetti. Son 3 yılda verilen teşvikler ile hayvancılık yatırımlarının ivme kazandığını, üretim ve kalitede artış yaşandığına işaret eden Bahçıvan, hayvan başına teşvik sisteminin üretimde istenilen verim ve kalite artışını engelleyeceğini söyledi. Bahçıvan, teşviklerin 5 ila 200 baş hayvanı olan üreticiye verilecek olmasının Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) arazilerinin özelleştirilmesi-kiralanması, organize hayvancılık bölgelerinin oluşturulması, büyük yatırımların desteklenmesi gibi çalışma ve politikalarla çelişeceğini açıkladı. Bahçıvan, “Büyük ölçekli çiftlik yatırımlarının cazibesi ortadan kalkar” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.