AramaArama
Gıda Hattı

TESK'den yılbaşı alışverişi için merdiven altı uyarısı!

4 Aralık 2017, 17:57
Paylaş
TESK'den yılbaşı alışverişi için merdiven altı uyarısı!

Yılbaşı kutlamalarının yaklaşmasıyla birlikte piyasaya kalitesiz ve sahte ürünlerin sürülmeye çalışıldığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Alkollü içkiler gibi hediye paketleri içerisine konulan çikolata, şekerleme ve kuruyemişte, merdiven altı ürünlere dikkat edilmeli” uyarısında bulundu.

Yazılı bir açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, özellikle son günlerde piyasaya sürülmeye hazır alkollü içeceklerin yakalanması ve daha önce piyasaya sürülmüş sahte alkollü içeceklerin olabileceğine dikkat çekti.

tesk-bendevi-palandoken-sekerci-gidahatti“Hediye sepetine konulan ürünlere özen gösterilmeli”

Yılbaşı hediye sepetlerine konulan ürünlere mutlaka özen gösterilmesi ve sahte olmaması için dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Palandöken, “Alkollü içeceklerin üzerinde Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) belgeli ve bandrollü olmasına dikkat edilmeli. Sadece alkol değil, hediye paketleri içerisine konulan çikolata, şekerleme ve kuruyemişlerde, merdiven altı ürünlere de dikkat edilmelidir. Hangi şartlarda üretildiği belli olmayan, tarihi geçen bu ürünler paketli olduğu için bozulduğu anlaşılmıyor. Vergi ödemeden kaçak yollardan merdiven altı üretim yapanlar yüzünden hem vatandaşımızın sağlığı tehlikeye giriyor, hem de esnafımız mağdur oluyor” ifadelerini kullandı.

yilbasi-sofrasi-gidahatti“Sahte ürünler piyasada dolaşıyor”

Son günlerde kaçakçılıkla mücadele ekipleri tarafından alınan ihbarlar üzerine yapılan denetim ve baskınlarda çok sayıda sahte alkol ve tonlarca alkol yapımında kullanılan metil alkol ele geçirildiğine dikkat çeken TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şu uyarılarda bulundu:

“Yılbaşı kutlamaları için satılan alkollü içeceklere dikkat edilmeli. Bu gecede alkol alacak vatandaşlarımız güvenilir yerlerden alışveriş yapmalı ve işletmelerde TAPDK belgesinin olup olmadığına özen göstermeli. ‘3-5 kuruş ucuz olsun’ diye alınan sahte alkol, insan sağlığına zarar vererek ölüme yol açmaktadır. Piyasada sahte alkol yapımında kullanılan tonlarca metil alkolün yakalanması, bu işin üzerinde ciddiyetle durulması gerektiğini göstermektedir.

Yine yılbaşı hediye sepetlerine konulan, hangi şartlarda üretildiği belli olmayan, albenisi olan süslü paketlere sarılmış çikolata, şekerleme, kuruyemiş vb. ürünlere dikkat edilmeli. Bu süslü paketlere aldanıp hem kendinizin hem de sevdiklerinizin sağlığını hiçe saymayın. Alışverişinizi güvenilir ve emin ellerden yapın.”

market-denetim-gidahatti“Denetimler artırılmalı”

Kaçak ya da sahte içki ile gerek kolluk kuvvetleri gerekse belediye zabıta ekipleri mücadelelerini sürdürürken, bu tür içecekler sebebiyle onlarca kişinin hayatını kaybettiğine işaret eden Palandöken, “Yeni yıl yaklaşırken yine kaçak ve sahte içki üreticileri iş başında. Kolluk kuvvetleri bu fırsatçılara göz açtırmamaya çalışırken vatandaşlarda aldığı ürünlere dikkat etmelidir. Mücadele bir bütün olarak yapılmalıdır. Hem insan sağlığı hem de vergi kaybı olduğu için ekonomik anlamda büyük kayba sebep olan bu yapıyla her kesimin mücadele etmesi kaçınılmazdır” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.