Gıda Hattı

TESK: Gıdadaki KDV İndirimi, Zamların Gölgesinde Kaldı

7 Ocak 2008, 03:22
Paylaş

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK ) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bazı gıda ürünlerinde yapılan KDV indirimlerini olumlu bulduklarını, ancak bu indirimlerin zamların gölgesinde kaldığını savundu.

Palandöken, yaptığı açıklamasında, elektrik zammı ile başkentte doğal gaz ve ulaşıma yapılan zamları eleştirdi.

Asgari ücretin yüzde 4 artırılmasına karşın, doğal gaza yüzde 7,4, ulaşıma yüzde 20 ve elektriğe yüzde 15 oranında zam yapıldığını ifade eden Palandöken , şunları kaydetti:

“Yıllardır bekleyen zamları süreye yaymak yerine birden yapmaya bir anlam veremiyorum. Bu zamlar geniş halk kitlelerini mağdur edecek. Çünkü, lokomotif durumda olan elektrik, ulaşım ve doğal gaza yapılan bu zamlar bütün ihtiyaç maddelerinin fiyatlarının yükselmesine sebep olacak. Bu zamlar ekonomiyi son derece olumsuz etkileyecek. Çünkü, enflasyon sepetinin içerisindeki en önemli kalem enerji fiyatlarıdır. Ocak ayında enflasyon ciddi olarak artacak. “Bazı gıda ürünlerinde yapılan KDV indirimlerini olumlu bir gelişme olarak değerlendiren TESK Başkanı, “Ancak, bu KDV indirimlerinin yapılan zamların gölgesinde kaldığını” ifade etti.

Söz konusu zamlarla halkın alım gücünün iyice azaldığını vurgulayan Palandöken , bunun esnaf ve sanatkarın işlerine olumsuz olarak yansıyacağını dile getirdi.

2007 yılının esnaf ve sanatkar için zor bir yıl olduğunu anlatan Palandöken , esnaf ve sanatkarın beklediği yasaların en kısa zamanda çıkmasını istediklerini kaydetti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.