Gıda Hattı

TESK: Büyük Mağazalar İçin Kurul İzni Şartı

22 Ekim 2007, 16:11
Paylaş

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), uzun süre önce Meclis'e gelen, ancak bir türlü çıkarılamayan ve kamuoyunda “Hipermarket Yasası” olarak bilinen tasarıya paralel bir yasa taslağı hazırladı. Taslağa göre büyük mağazaların kuruluşu, Büyük Mağazalar İzin Kurulu'nun iznine bağlı olacak.

“Perakende Ticaret ile Esnaf ve Sanatkarlık Hizmetlerinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı” hazırlandı. Taslak, çalışma, özellikle büyük mağazalarla esnaf ve sanatkar işletmelerinin kuruluş, faaliyet ve denetlenmelerine ilişkin usul ve esasları düzenliyor. Taslağa göre büyük mağazaların kuruluşu, 9 üyeli Büyük Mağazalar İzin Kurulu'nun iznine bağlı olacak.

Büyük mağazaların kurulabilmesi için öncelikle imar planlarında ticaret merkezi olarak ayrılmış alanların belirlenmiş olması ve bu alanların büyük mağaza kurulmasına müsait bulunması şartı aranacak. Ayrıca; faaliyet gösterilecek yerdeki nüfus ve trafik yoğunluğu, esnaf ve sanatkarlarla küçük ve orta boy işletme yoğunluğu, satış alanları büyüklüklerine göre büyük mağazaların şehir yerleşim merkezlerine ve birbirlerine olan uzaklıkları, büyük mağazaların ulaşım, otopark, sosyal tesisleri ile şehir alt yapısına getireceği yükler dikkate alınacak. İzin kriterleri, piyasa ekonomisi ve ticari kurallardaki gelişmeler ışığında kamu yararı esas alınarak kurul tarafından değerlendirilecek ve talebin uygun olup olmadığına karar verilecek. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, düzenlemenin insanların daha rahat, daha ekonomik alışveriş etmesi ve yatırımların daha rasyonel yapılması amacına hizmet edeceğini söyledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.