AramaArama
Gıda Hattı

TESK Başkanı Palandöken’den ‘Perakende Yasası’ açıklaması

14 Ağustos 2021, 13:25
Paylaş
TESK Başkanı Palandöken’den ‘Perakende Yasası’ açıklaması

İHA’ya özel bir açıklama yapan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Perakende Yasasının toplumun refah ve huzur içerisinde alışverişin yapılması için gerekli olduğunu söyledi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Perakende Yasası olarak bilinen 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’a ilişkin görüşlerini aktarmak üzere İHA’ya konuştu.

“Perakende Yasası ile ekstra indirimler, bindirimler ve fiyattaki anarşi duracak”

Perakende yasasının toplumun refah ve huzur içerisinde alışverişin yapılması için gerekli olduğunu dile getiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yani artık Amerika’yı keşfetmeye gerek yok. Dünya ne yapıyorsa onu yapacağız. Haksız rekabeti önüne geçilecek. Ekstra indirimler, bindirimler ve fiyatlardaki dengesizlikler duracak. Tekelci zihniyet yerine çoğulcu bir zihniyet gelişecek. Dolayısıyla enflasyon ateşi düşecek” dedi.

“Yasa ile ürünün kalitesi tüketiciye kadar otokontrol olacak”

Perakende yasasının işletmeler için olmazsa olmaz olmasının yanı sıra tüketicisi noktasında düzenlemenin gelmesinin nihai noktası olacağını ifade eden TESK Başkanı Palandöken, “Dolayısıyla kafanıza göre fiyatları indirip yükseltemeyeceksiniz. Rekabet ortamı oluşacak.

Dolayısıyla ürünün kalitesi, ürünün çıktığını menşeden nihai tüketiciye kadar otokontrol olacak. Hem sağlıklı hem sıhhatli hem de ucuz fiyata rekabet edilir bir piyasada ürünleri veya hizmet sektörünün verdiği hizmeti değerlendirilecek” diye konuştu.

“Eğer paranız varsa istediğiniz otomobili alırsınız ama ehliyetiniz yoksa trafiğe çıkamazsınız”

Perakende yasasının çıkmasında, enflasyona etken olan tekelci anlayışın ve on binlerce iş yeri ile rekabet edemeyen esnafın toplumdaki önemi olduğuna vurgu yapan Palandöken, şunları söyledi:

“Sadece o semtte pazar varsa fiyatları düşürüp onu mağdur ettikten sonra ertesi gün fiyatların 5 katına çıkarılmasına engel olacak. Benim param var, ben her işi yaparım deyip bu işi erbabına yaptıracak. Eğer paranız varsa istediğiniz otomobili alırsınız ama ehliyetiniz yoksa trafiğe çıkamazsınız. Bu perakende yasası olmazsa olmaz.

Dolayısıyla birçok iş yerinin gelişememesinin, birçok iş yerlerinin büyüyememesinin, genç müteşebbislerin ticaret yapamamasının önündeki en büyük engel. Çünkü piyasa otokontrolünü sağlayamıyor.”

Yasa olmadığı için meydan boş!

Perakende yasası olmadığı için perakendecilerin “Her şeyi ben yaparım” diye düşündüklerini ifade eden Palandöken, “Aslında duvar ustası duvar yapar, sıvacı üstünü sıvar. Dolayısıyla ticaretteki kuralların belirlenmesinde, etkin olmasında ahilik kültürünün geleneği yer alır.

Yoksa hiç ticaretten anlamayan ancak parası olup, stok veya stoğun yanı sıra üretim mekanizmalarını ele geçirilip tekelci bir pazar oluşturmaya gayret edilir. Halbuki Türkiye’de 2,5 milyona yakın esnaf var. Bir o kadar KOBİ’ler ve ticaret erbabı var” değerlendirmesini yaptı.

Bütün kanalları tıkayanın esasında haksız rekabet olduğunu aktaran Palandöken, her zaman şikayet ettikleri bu konuların artık meclisin gündemi atıl kalmaması gerektiğini ifade etti.

Palandöken’in açıklamasından öne çıkan diğer başlıklar şunlar oldu:

  • Vatandaşın oto kontrolü yapacağı sistemin getirdiği sağlam temeller, işte bu haksız rekabeti ortadan kaldıracak
  • Bizim önerilerimizin hepsi; makul, dünyada uygulanır ve vatandaşın rahat edeceği bir satış sistemi
  • Sistem ile büyümeyi sağlayacaksın yoksa müteşebbis olmaz, hiç kimse büyüyemez ve tıkanır
  • 6585 sayılı kanun fonksiyonel amacını yerine getiremiyor
  • Zincir mağazaların nüfusu 10 bin ve üzerindeki yerleşim yerlerinde açılabilmesi önerildi
  • Tütünden mobilyaya, elektronik eşyadan hazır giyime kadar tüm satışlar için yasaklama önerildi
  • Zincir mağazaların pazar günleri kapalı olması önerildi
  • Nüfusu 10 bin ile 20 bin olan belediye sınırları için en fazla iki zincir market
  • Mikro ölçekli işletmelerle zincir marketler arasında en az 500 metre
  • Zincir marketler sokaklarda açılamaz görüşü verildi

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.