Gıda Hattı

Teşhisi konulamayan bir hastalık nedeniyle çocuklar ölüme sürükleniyor! Can kaybı 165

22 Ekim 2021, 08:49
Paylaş
Teşhisi konulamayan bir hastalık nedeniyle çocuklar ölüme sürükleniyor! Can kaybı 165
Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde önemli bir gelişme yaşandı. Ülkede ortaya çıkan bir hastalık sebebiyle geçtiğimiz ağustos ayının sonundan bu yana 165 çocuğun hayatını yitirdiği ortaya çıktı.

Hastalık giderek yayılıyor ve hastalıkla ilgili henüz önlem alınmadığı ve karnında araştırılmadığı belirtildi. Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde ortaya çıkan bu ölümlerin yayılması daha fazla çocuk ölümlerine sebebiyet veriyor.

Kısa sürede 165 çocuk yaşamını yitirdi

Yerel basında yer alan bu haber ülkenin güneybatısında çocuk ölümlerinin aldığını ortaya koydu. 165 çocuğun bugüne kadar hayatını yitirdiği bu hastalık henüz araştırılmadı ve teşhisi yapılmadı. 5 yaşa kadar olan çocukları etkileyen hastalık ilk olarak Ağustos ayında görüldü. Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin eyaletinde ulunan Gungu kasabasında ilk olarak görülen hastalık 5 yaşına kadar olan çocukları etkiliyor. Bölgenin Sağlık Bakanı yaptığı açıklamada enfekte olan çocuklarının bazılarının sıtmaya yakın bir semptom geçirdiğini söyledi.

Teşhisi konulamayan bir hastalık nedeniyle çocuklar ölüme sürükleniyor! Can kaybı 165

Çocuk ölümlerine neden olan hastalıkla ilgili henüz hiçbir şey bilmiyoruz ifadesinde bulunan Sağlık Bakanı Basake sıtmaya benziyor ve hızlı testlerde pozitif çıkıyor. Fakat sıtmanın yanı sıra bazı çocuklar da farklı bir şey yaşanıyor ve bilmediğimiz bir durum anemiye neden olan bir hastalık ve mücadele eden küçük bedenleri yenik düşebiliyor dedi. Henüz hastalıkla alakalı olarak kaynağını araştırma ve teşhis etme ile ilgili önlemler geliştirmeye yönelik çalışmaların başlatılmadığını söyledi.

Günde 4 çocuk hayata veda ediyor

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin mukedi topluluğu başkanı Alaın Nzamba bir basın açıklaması düzenledi ve hastalığın köylerde  günlük ortalama 4 çocuğun ölümüne neden olduğunu belirtti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.