Gıda Hattı

Termik santral vetolu kanun yürürlükte! Dijital hizmet vergisi geldi

7 Aralık 2019, 12:44
Paylaş
Termik santral vetolu kanun yürürlükte! Dijital hizmet vergisi geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın veto ettiği, termik santrallere baca filtresi takılması için ay süre tanıyan maddesi metinden çıkartılan kanun, yürürlüğe girdi. Dijital hizmet vergisi ile konaklama vergisi getirilen kanunda, bazı vergi düzenlemeleri de yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın termik santrallere baca filtresi takılması için 30 ay süre tanıyan maddesini veto ettiği kanun, TBMM’de söz konusu madde metinden çıkartılarak bazı değişikliklerle kabul edilerek yasalaşmıştı.

Cumhurbaşkanı onayladı, Resmi Gazete’de yayımlandı

7194 Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından 7 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Dijital hizmet vergisi ile konaklama vergisi yürürlükte!

Kanunla, dijital hizmet vergisi ve konaklama vergisi adı altında iki yeni vergi kalemi ihdas edildi.

Buna göre, dijital hizmet sağlayıcıları tarafından dijital ortamlarda sunulan içerikler ile her türlü reklam ve aracılık hizmetleri bedelleri, yüzde 7,5 oranında dijital hizmet vergisine tabi olacak.

Konaklama vergisi ise gecelik yüzde 2 olarak uygulanacak. Söz konusu oranı artırma, indirme ve değiştirme yetkisi Cumhurbaşkanı'nda olacak.

Diğer vergi düzenlemeleri

Kanunla, gelir vergisi tarifesine yeni dilim eklendi ve üst dilim yüzde 40 oldu. 500 bin lira ve üzerinde kazanç elde edenlerden, yüzde 40 oranında gelir vergisi tahsil edilecek.

Spor dallarında en üst liglerdeki sporcuların gelir vergisi oranı da, yüzde 15’ten yüzde 20’ye çıkarıldı.

Lüks konutlara vergi geldi

Kanundaki bir başka düzenlemeyle de, değeri 5 milyon lira ve üzerinde olan mesken nitelikli taşınmazlar, değerli konut vergisine tabi olacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.