Gıda Hattı

Terapi köpekleri acil serviste ağrıyı hafifletmeye yardımcı oluyor!

16 Nisan 2022, 12:41
Paylaş
Terapi köpekleri acil serviste ağrıyı hafifletmeye yardımcı oluyor!

Hastane ortamında bakım gören kişiler için, bir terapi köpeği tarafından ziyaret edilmenin hiçbir dezavantajı olmaksızın pek çok faydası bulunuyor.

Yeni bir araştırmaya göre, bir terapi köpeğiyle sadece 10 dakika geçirmek acil servisteki hastalar için ağrı, kaygı ve depresyonun azalmasına yardımcı oluyor.

PLoS One dergisinde yayınlanan araştırma,  hayvan terapisi seansı alan acil servis hastalarının, almayanlara kıyasla ağrılarında azalma ve sağlıklarında iyileşme olduğunu bildiriyor.

Birçok çalışma, bir hastane ortamında ziyaret edilen terapi köpeklerinin faydalarını gösteriyor. Ancak bu çalışmanın özgünlüğü acil serviste terapi köpek ekiplerine odaklanması.

Yaklaşık 2 kişiden 1'i köpek terapisi ziyaretinden sonra ağrısında iyileşme gördü

Hastane ortamında bakım gören insanlar için, bir terapi köpeğini ziyaret etmenin, köpekleri sevmeniz koşuluyla, hiçbir dezavantajı olmaksızın pek çok faydası bulunuyor. Bu eğitimli köpeklerden biriyle etkileşime girmek yalnızca kaygıyı azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda kan basıncını düşürüyor ve genel fiziksel ağrıyı azaltıyor.

Bir köpek terapi ziyaretinin acil servis hastalarında ağrı ve diğer sağlık önlemlerini nasıl etkileyebileceğini ölçmek amacıyla araştırmacılar, 198 katılımcının ziyaretlerini analiz ettiler: Terapi grubunda 97 kişi ve kontrol grubunda 101 kişi bulunuyordu.

Terapi grubundaki bireyler,  aciviste 10 dakikalık eğitimli köpek ziyaretlerine katıldılar.

Her hastanın ağrısı, anksiyetesi, depresyonu ve iyilik hali, her ziyaretten önce, hemen sonra ve 20 dakika sonra standart ve belirlenmiş 11 puanlık bir ölçek kullanılarak ölçüldü. Kan basıncı ve kalp atış hızı da kaydedildi. Kontrol verileri, karşılaştırma için 30 dakika arayla iki kez toplandı.

Acil serviste bir terapi köpeğiyle ziyaret eden hastaların yüzde 48'i, kaygılarında bir azalma gördüler. Yüzde 43'ü ağrılarında bir azalma bildirdi, yüzde 46'sı daha az depresyon yaşadı ve yüzde 41'i refahlarında iyileşme bildirdiler.

Sonuç olarak eğitimli köpeklerin günümüzde insanlara fayda sağladığı durumlara bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.