AramaArama
Gıda Hattı

Tepkili fındık üreticisine bakan güvencesi!

16 Eylül 2017, 12:45
Paylaş
Tepkili fındık üreticisine bakan güvencesi!

Fındık üreticisinin düşük fiyata tepkisi ve CHP’nin Pazartesi günü “Fındık için Adalet” yürüyüşü yapma kararı alması üzerine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’dan açıklama geldi. Fındık üretecilerini “Number One (1 numara)” olarak gördüklerini vurgulayan Fakıbaba, “Onları galeyana getirmek isteyenlere aldırmasınlar. Paniğe gerek yok, biz fındık üreticilerinin ellerindeki bütün mallarını alacağız. 40 milyonluk mal almışız. Salı günü ödeme yapacağız." dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Valiliğini ziyaret ettiler.

ahmet-esref-fakibaba-kayseri-valiligi-gidahattiZiyarette konuşan Fakıbaba, Şanlıurfa Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde belediyecilik hizmetini kabine arkadaşı Kayseri Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Mehmet Özhaseki'den öğrendiğini belirterek, "Vekiller olarak sahadayız. Halk mutlu olursa biz de mutlu oluruz" dedi.

“Fındığa 1,5-2 TL alan bazında destekleme verdik”

Çiftçi ve üreticilerin kendileri için 'Number One' olduğunu belirten Ahmet Eşref Fakıbaba, fındık konusunda tartışmalar ve taban fiyat ile ilgili ve CHP'nin Pazartesi günü yapacağı yürüyüş ile ilgili sorulara şu yanıtı verdi:

"Biz üreticiye gönül vermiş bir hükümetin bakanlarıyız. Üretici bizim her şeyimiz. Giresun'da fiyatları açıkladık. Bölgenin milletvekillileri ve STK’lar ile görüşme yapılarak fiyat açıklanmıştır. Rekolte 420 bin ton idi. Önce 705 bin ton açıklandı. Güneş yanığı, küllenme nedeniyle 675 bin tona çıkmasına rağmen fiyatlarda eksiltme yapmadı. Alan bazında destekleme ile fındığa kilogramda 1.5- 2 lira ayrı destekleme verilmiştir.

findik-hasat-gidahatti“Fırsatçılara izin vermeyeceğiz”

Rekolte yükselmesi olmasına rağmen fırsatçılara yer vermedik. Halen üreticileri galeyana getirerek mallarını elinden alma çalışması var. Fırsatçılara izin vermeyeceğiz. Çürük oranını 3'ten 5’e, çatlak oranını 7'ye çıkardık. Ödeme süresi 15 gün idi, şimdi 1 hafta oldu. Hiç paniğe gerek yok, biz fındık üreticilerin ellerindeki bütün mallarını alacağız. 40 milyonluk mal almışız. Salı günü ödeme yapacağız. İnsanlar yürüdükleri zaman enerjilerini boşa sarf etmesinler. Zaman kullanımı çok önemlidir. Fırsatçılara hiçbir zaman meydan vermeyeceğiz. Oranları artırdık. 10 lira fiyat verdim. Giresun fındığına 10.5 lira vermemize rağmen 10.82'den almışız. Bu enerjiyi doğru kullanmaları lazım."

“Fındık üreticisi elindeki malı fırsatçıya kaptırmasın”

Valilikten sonra Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik'i ziyaret eden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin tarım ve hayvancılık alanında ilçelere yaptığı yatırımlardan övgü ile söz etti.

ahmet-esref-fakibaba-kayseri-buyuksehir-belediyesi-gidahattiZiyaret sırasında bir kez fındık üreticilerine seslenen Fakıbaba, fındık ile ilgili bir takım yanlış fiyat değerlendirmeleri yapıldığını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Biz fındığa tavan değil, taban fiyat verdik. 10-10.5 TL'den fındık alıyoruz. Fındıkta çürük oranını yüzde 3'ten, 5'e, çatlak oranını da 5'ten 7'ye çıkardık. 9.81 TL alan da var, 10.42 TL'ye alan da var. Alımlarla ilgili ödeme süresini 15 günden 1 haftaya indirdik. Fırsatçılar 8 TL'ye fındık alıyor. Onun için biz 10 TL'ye alırken fındık üreticisine ‘8 TL'ye fırsatçılara fındığınızı vermeyin’ diyorum. Bizim dışımızda bir başkası fındığı 13-14 TL'ye alırsa biz mutlu oluruz. Buradan bir kez daha söz veriyorum. Elde kalan tüm fındığı biz alacağız. Biz hep üreticinin yanındayız."

findik-gidahattiCHP’ye seslendi

CHP’nin fındık yürüyüşüne de değinen Fakıbaba, “Hala yapılacak yürüyüşte ısrarcı olanlara sesleniyorum. Vallahi billahi enerjinizi halkla iç içe olup harcayın. Bakın biz de buradayız, halkla birlikte her yerde yürüyoruz. Hala yürümekte ısrarlı olan varsa bu açıklamalarımı tekrar ediyorum” diye konuştu.

DHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.