Gıda Hattı

Tepkiler sonuç verdi: Tunceli’de dağ keçisi avı ihalesi iptal edildi

12 Temmuz 2020, 08:53
Paylaş
Tepkiler sonuç verdi: Tunceli’de dağ keçisi avı ihalesi iptal edildi

Tunceli Valiliği, 17 dağ keçisi avı için açılan ve büyük tepki çeken ihalenin Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından iptal edildiğini açıkladı.

Tunceli Valiliği’nden, “Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden İlimizi İlgilendiren Açıklama” başlıklı bir açıklama yapıldı.

Dağ keçisi avı ihalesi iptal edildi

Bu yıl 17 dağ keçisi avlattırılması için açılan ve büyük tepki çeken dağ keçisi ihalesinin iptaline ilişkin açıklamada, şöyle denildi:

“Bilindiği üzere dünyanın birçok ülkesinde avcılık faaliyeti yürütülmektedir. Ülkemizde de bilimsel yönden envanteri yapılmış olan yaban keçileri popülasyonu içerisinde bulunan yaşlı erkek bireylerin bir kısmının avına avcılık kapsamında izin verilmektedir.

Rapor hazırlanacak

Tunceli’de bilimsel metotlarla envanteri yapılan ve 13.07.2020 tarihinde 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu çerçevesinde ihalesi yapılması hedeflenen yaban keçisi ihalesine yönelik sosyal, inanç, kaçak avcılık, yaban keçisi popülasyonu ve güvenlik açısından yerinde inceleme yapılarak bir rapor hazırlanması uygun görülmüştür. Bu nedenle 13.07.2020 tarihinde yapılacak olan ihale iptal edilmiş olup, hazırlanacak rapor sonucuna göre hareket edilecektir.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.