Gıda Hattı

Temizlik için kullanılan kimyasallara alternatif: Sirke ve kabartma tozu!

19 Ekim 2021, 08:18
Paylaş
Temizlik için kullanılan kimyasallara alternatif: Sirke ve kabartma tozu!

Giderek daha fazla insan günlük temizlik rutinlerinden sert kimyasalları atıyor. Bunların yerine kiri çıkarmak, yüzeyleri dezenfekte etmek, alanları parlak ve temiz bırakmak için kabartma tozu ve sirke gibi doğal ürünlere yöneliyor. Peki, doğal maddeler nasıl bu kadar etkili olabiliyor.

Kabartma tozu, sodyum bikarbonatın (NaHCO3) ortak adı. Çoğu insan muhtemelen bunu yemek pişirirken kullanıyor. Çünkü sodyum bikarbonat, kekleri ve ekmekleri büyük ve kabarık yapar. Sirke ise fermantasyon sırasında bakteriler tarafından üretilen seyreltik bir asetik asit (HC2H3O2) çözeltisi.

Kabartma tozu sirkenin tersi. Sirke gibi sert. Ancak organik maddeyi çözer. Sirke benzeri etki yaparak, temizlik yaparken size zarar vermez.

Her iki mutfak malzemesi de pH ölçeğinin zıt taraflarında bulundukları için etkili temizlik maddeleri. Kısaca pH, bir maddenin 1'den (çok asidik) 14'e (çok bazik) kadar bir ölçekte ne kadar asidik veya bazik olduğunun bir ölçüsü. Saf suyun pH'ı 7 olup nötrdür. Kabartma tozunun pH'ı  9 iken sirkenin pH'ı 2'dir .

Baz olan kabartma tozu, kir, yağ ve diğer yapışkan yapışkanlar gibi organik bileşikleri çözer. Ayrıca, her bir kabartma tozu parçacığının mineral yapısı, arkasında çizik bırakmadan yumuşak bir temizlik sağlar. Bir asit olan sirke ise sert musluk suyundan oluşan mineralleri parçalar. Musluk suyunun neden olduğu izleri giderir.

Her iki bileşeni aynı anda kullanırsak ne olur?

Bu iki yaygın ev maddesini birleştirmek mutfakta inanılmaz sonuçlar verebiliyor. Ancak bunları eşit miktarlarda birleştirmemek önemli. Çünkü karışımı nötr değerin asidik veya bazik tarafında tutmanız gerekiyor.

Kabartma tozu sirke ile karıştırıldığında, asit kabartma tozunu parçalayarak temizlenen yüzeylerden kiri gidermeye yardımcı olabilecek karbondioksit gazı açığa çıkarıyor.

Sonuç olarak sirke ve kabartma tozu basit kirleri gidermede sıklıkla kullanılıyor. Kimyasal temizlik maddelerinin aksine sağlığa da zararları bulunmuyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.