Gıda Hattı

Telekom'da "Kriz Masası"

17 Ekim 2007, 18:43
Paylaş

Türk Telekom (TT) ve Haber-İş sendikası arasında Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katılımıyla önceki gece yarısına kadar devam eden toplu iş görüşmelerinden sonuç alınamadı. Sendika, daha önce aldığı karar üzerine, grev uygulamasına başladı.

Grev sonrasında, iletişim hizmetlerinde aksamalar yaşandı. Yer yer hat kesilmeleri ve internet bağlantısı kopuklukları oldu. Türk Telekom yönetimi, kesintilerin ‘hatların direkt makasla kesilmesinden’ kaynaklandığını açıkladı.

Grevin başlayacağının anlaşılması üzerine önceki gece yarısı kriz masası kuran TT yönetimi, kesintilerin önlenmesi için acil eylem plan hazırladı. Özellikle internet bağlantısı için alternatif bağlantı noktalarını güçlendirme çalışmaları başladı. Telekom, denizin altından, İstanbul'dan ve 3 - 4 karasal noktadan yurt dışı çıkış hatlarını acilen devreye soktu.

Türk Telekom'dan üst düzey bir yetkili, aldıkları tüm önlemlere karşın, kabloların dışarıda olduğunu ve her bir metrekareye bir insan dikemeyeceklerini, bu yüzden de kesintiler devam ettiği sürece işlerin zorlaşabileceğini belirtti.

Tüm kesintilere en hızlı şekilde müdahale ettiklerini belirten yetkili, Türkiye genelinde kritik noktalarda emniyet ve jandarma ile görüştüklerini, 24 saat devriye ile güvenlik önlemleri alınacağını ifade etti.

Grev kararı nedeniyle, şebekelerde onarım ve bakım işlemleri yapılmıyor. Bu durumdan en fazla bankacılık ve iletişim şirketlerinin etkilenmesi bekleniyor. Grev süresince TT'nin fatura ve servis ücretleri PTT'ler ve bankalar aracılığıyla tahsil edilebilecek.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.