Gıda Hattı

Tekstilcilerin caddelerdeki dükkânları "tatlıcı"lara kaldı

7 Temmuz 2008, 17:37
Paylaş

Perakende sektöründe yaşanan durgunluk ve tekstilcilerin son dönemde yaşadıkları zorluk geleneksel Türk Tatlıcıları’nın işine yaradı. Yüksek kiralar ve boş yer sorunu nedeniyle Bağdat Caddesi, İstiklal Caddesi gibi ünlü alışveriş caddelerinde kendilerine büyümek için mağaza yeri bulamayan Türk tatlıcıları, mağazalarını kapatan tekstilciler sayesinde bu sorunu çözdü. Şubeleşmek ve özellikle ABD’li kahve zincirleriyle rekabet edebilmek için alışveriş merkezlerine yönelen tatlıcıların yeni rotasında artık ünlü alışveriş caddeleri var.

Tatlı dükkânlarının birer ’cafe ’ haline geldiğine dikkat çeken İzmirli Özsüt’ün Direktörü Okan Koç, “Tüketiciler artık dışarıda vakit geçirmeyi öğrendi ve bizim cafeler son dönemde gözde hale geldi. Eskiden Bağdat Caddesi, İstiklal Caddesi gibi gözde caddelerde yer bulamazdık. Şimdi alışveriş merkezlerindeki dükkânlarımızı kapatıp ’cadde’lerde büyümeye başladık. Alışveriş merkezlerindeki sigara yasağı ciroları yüzde 20-30 etkiledi. Biz de caddelerde tekstilcilerin kapattığı dükkânların yeni sahipleri olmaya başladık” değerlendirmesini yaptı.

Ramazan doping olacak

Koç, geleneksel Türk tatlısıyla Avrupa’nın cafe’lerini birleştirerek Türkler’in kendine ait bir mağaza stili yarattığını da vurguladı. Bu yıldan itibaren Ramazan döneminin yaz aylarına denk gelmesinin de satışlara olumlu etkisi olacağına dikkat çeken Okan Koç, şunları söyledi: “Şimdiden artacak talebe göre yeni sütlü tatlı reçeteleri hazırlıyoruz. Reçetesi hazır 250’den fazla ürünümüz var. Son 30 yıldır Ramazan dönemi kış aylarına denk gelmişti. Aslında baklavayı baklava yapan Ramazan’dır. Bu yıldan itibarense Ramazan yaz dönemine denk gelecek, sütlü tatlı satışları artacak. Sütlü tatlı üreticilerinin dönemi geldi.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.