Gıda Hattı

Tekstilci Lome, Pişirme Spreyi ile Gıda Sektöründe

8 Ekim 2007, 17:00
Paylaş

Çocuk tekstil ürünleri üreticisi Lome de, gıda sektöründe faaliyet göstermeye başladı. ABD'den pişirme spreyi ithalatı yapan firma ürün gamını kahve kreması ve doymamış yağ ile genişletmeyi planlıyor. Bir şişesi ile 300 yemek hazırlanabilen pişirme spreyi, içinde az oranda doymamış yağ barındırıyor ve yemeğin çelik tavaya yapışmadan pişmesini sağlıyor.

Çocuk tekstili konusunda İstanbul'da 10 yıldır faaliyet gösteren ve son 5 yıldır Rusya'ya ihracat yapan Lome Tekstil ve Konfeksiyon şirketi, markasını gıda sektörüne taşıdı. ABD'li gıda kuruluşu ACH Foods'un Türkiye distribütörlüğünü alan şirket, pişirme spreyi satacak. Yaklaşık bir ay önce Tuzot'un dağıtım işini de alan Lome'nin hedefinde kahve kreması, doymamış yağ gibi ürünlerle portföyünü genişletmek var.

İlk yıl satış hedefi 1 milyon

Lome Gıda yönetici ortaklarından Eser Çalıkuşu, tekstil sektöründe yaşanan sıkıntılar nedeniyle gıda alanına yöneldiklerini belirtirken, pişirme spreyini ithal etmelerinin ise bir tesadüften kaynaklandığını aktardı. Tekstil nedeniyle yurt dışı bağlantıları olduğunu anlatan Çalıkuşu, dostlarından birinin kendilerine gönderdiği spreyi beğenerek harekete geçtiklerini, pişirme spreyinin Türkiye'de olmaması nedeniyle dağıtımına karar verdiklerini açıkladı. Eser Çalıkuşu, "ACH Foods her türlü yağı üreten lider bir şirket. Öneri bizden onlara gitti, Türkiye pazarına girme niyetleri varmış, sıcak baktılar" dedi. Çalıkuşu spreyin ilk yılında 1 milyon adetlik satışa ulaşacağına emin olduklarını söyledi.

Lome isimli spreyin bir şişesi ile 300 yemek hazırlanabiliyor. Yemeğin çelik tavaya yapışmadan pişmesini sağlayan spreyin içinde az oranda da olsa doymamış yağ bulunuyor. Eser Çalıkuşu spreyin bir sıkımlık kullanımında 0,76 gram yağ harcandığını, oysa yemeklerde tüketicilerin 20 grama kadar yağ kullanmakta olduklarını söyledi.

Rusya'nın spreyi Türkiye'den

Pişirme spreyi sayesinde bulaşıklarda daha az sabun ve su kullanıldığının ABD'deki incelemelerde kesinleştiğini anlatan Çalıkuşu, "Ayrıca kolestrol ve karbonhidrat da içermediği için daha sağlıklı bir ürün" dedi. Avrupa'da çeşitli ülkelerde yine distribütörlük yardımıyla satılan spreyin yurt dışı fiyatının 10-15 avro olduğunu da belirten Çalıkuşu, ABD'li firmanın Türkiye pazarı için daha ekonomik fiyat öngördüğünü söyledi. Eser Çalıkuşu ABD'li firma ile Rusya ve Kuzey Afrika ülkelerinde de birlikte çalışacaklarını açıkladı. Ürünün 170 gramlık şişesi 7.99 YTL'ye satılıyor.

ABD'de 15 yıldır kullanılmakta olan soya bazlı ürünün 2005 yılında ulaştığı satış rakamı 76 milyon kutu. Associated British Foods’un Kuzey Amerika kolu olan ACH Foods, dünyanın ilk 500 büyük şirketi arasında 178'inci sırada yer alıyor. 45 bin çalışanı ve yıllık 15 milyar dolarlık cirosu ile ACH, dünya gıda devleri arasında gösteriliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.