Gıda Hattı

Teknolojide Kadın Derneği kuruldu. İlk açıklamaları ne oldu?

19 Mart 2019, 16:39
Paylaş
Teknolojide Kadın Derneği kuruldu. İlk açıklamaları ne oldu?

İş dünyasından tanınmış isimlerin kurucu üyeleri arasında yer aldığı Teknolojide Kadın Derneği (Wtech) kuruldu. Dernek, “Kadınlara Fırsat” dedi, erkeklere yüzde 20 kota tanımladı!

Ocak ayı itibariyle 70 bireysel ve kurumsal kurucu üyesinin desteğiyle faaliyete geçen Teknolojide Kadın Derneği’nin (Wtech) lansmanı; kurucu üyeleri, iş ve akademi dünyasından katılımcılarla 19 Mart'ta gerçekleştirildi.

Kurucu Başkanlığını 360+ Medya Kurucu Ajans Başkanı Zehra Öney’in yaptığı, Mentoro Platform Ortağı ve Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş’ın Eş Başkanı olduğu Derneğin açılışında kuruluş hikayesi, amaç ve hedefleri, çarpıcı sektör rakamları paylaşıldı.

Teknolojide Kadın Derneği’nin kuruluş hikayesi

Toplantının açılışında konuşan Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Başkanı Zehra Öney, şunları söyledi:

“Beni buraya getiren hayat yolculuğum aslında Teknolojide Kadın’ın örnek bir hikayesi. Teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlemesine ve evrimleşmesine denk gelen bir jenerasyonun çocuğuyum. İş hayatına girdiğim dönem itibariyle sürekli bir değişim ve dönüşüm yaşadım. Ama ben bu yolculuğumda Kadın olarak kendimi hep yalnız hissettim.

Erkeklere yüzde 20 kota tanımladı!

‘Teknoloji erkek işidir’ şeklindeki kodlanmamızın ve bu alanda erkeklerin sayıca üstünlüğünün bunun en önemli nedeni. İşte bu çeşitsizliği ve kadınlardaki motivasyon kaybını ortadan kaldırarak teknoloji ve insanın gücünü tam olarak kullanmak asıl hedefimiz. Kadın odağında çalışmanın gücüne inanıyorum, Türkiye’nin en büyük gücü çalışkan, duygusal zekası yüksek Kadınlarıdır. Bu gücü teknoloji ile ne kadar bütünleştirir yoğunlaştırırsak, Türkiye’nin o kadar ileri gideceğine inanıyorum. Yetenek yönetimi çalışmalarımızda kadınlar kadar erkekleri de yüzde 20 kota ile desteklemeyi istediğimizi özellikle belirtmek isterim.”

Dernek Eş Başkanı Selen Kocabaş da derneğe katılış sürecini şöyle anlattı:

“Küresel ekonomide gelişim ve kalkınma STEM (fen, teknoloji, mühendislik, matematik + sanat) ile mümkün. Teknoloji ve dijitalleşme, ekonomiyi dönüştürüyor. STEM alanında okuyan ve çalışan kadının desteklenmesi ve iş hayatında karar alma mekanizmaları içerisinde yer alması ülkemiz ve global dünya için en büyük fırsat. Bu nedenle biz Wtech olarak STEM ve kadına odaklanarak çalışmalarımızı yürütmek istiyoruz.

Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Başkanı Zehra Öney-Dernek Eş Başkanı Selen Kocabaş

STEM istihdamında açık öngörüsü

Araştırmalar gösteriyor ki, 2023 yılı için Türkiye’de yaklaşık 34 milyon toplam istihdamın yaklaşık 3.5 milyonunun STEM istihdamı olacağı, bu ihtiyacın karşılanmasında lisans ve yüksek lisans mezunları esas alındığında yaklaşık %31 açık olacağı öngörülmektedir. Bu çok önemli bir oran. Bu açığı kapatmamız, şu anki fırsat eşitsizliği ile mümkün değil. O nedenle kadınlar fırsat, topyekün STK’lar olarak, İş dünyası, Kamu ve Akademi hep birlikte bir bütün içerisinde ve birbirimizin değer yaratımına destek vererek önemli bir mesele haline getirmemiz ve bu taraftaki kadın güçlenmesine odaklanmamız gerekiyor. Resmin içine STEM mezunu kadınlarımızın katılması şart. İnovasyon ve yaratıcılığın temelini oluşturan STEM. Kalkınma ve büyüme de STEM ile olacak.”

Lansman toplantısında, Kurucu Başkan Zehra Öney ve Eş Başkan Selen Kocabaş’ın teknoloji sektöründe kadın oranları, derneğin bu alandaki planları ve projeleri hakkında görüşlerini paylaştıkları bir panel oturumu da gerçekleştirildi.

“Teknoloji araç, yaratan insan amaçtır”

Panel de çarpıcı araştırma sonuçlarını da paylaşan Öney, “Honeypot Teknoloji Endeksi 2018 raporunda, OECD ve AB'den 41 ülkeyi kapsayan araştırmanın bizim açımızdan en kıymetli sonucu; STEM bölümlerinden mezun olan kız öğrenci oranının 37,11 ile en yüksek olduğu ülkenin Türkiye olması. Ama teknoloji sektörüne baktığımızda Türkiye de kadın istihdamı %9,91 oranında. Wtech olarak ‘teknoloji araçtır, yaratan insan amaçtır’ diyoruz. Teknolojiyi yaratan da insandır. Teknolojiyi yaratmayı öğrenelim, teşvik edelim, kadınlarımızı bu yolda motive edelim.” dedi.

Etkinliğe katılan 220’den fazla teknoloji, lokal global şirketlerin üst düzey temsilcileri teknoloji ve toplum kavramının öneminden ve kadınların bu alanda çeşitlenmesi ile ülke ekonomisinin küresel rekabetin güçleneceğine vurgu yaptılar.

Teknolojide Kadın Derneği (Wtech)

31 Ocak 2019 tarihi itibariyle 70 bireysel ve kurumsal üye desteğiyle faaliyete geçen derneğin önceliği; bilim ve teknoloji dünyasında, kadının kendi potansiyelini keşfetmesini ve fırsat eşitliğini sağlayarak teknoloji sektöründe kadın sayısının arttırılması, toplumsal kalkınmayı desteklemek. Amacı meraklı, araştırmacı, yaratıcı, cesareti ve özgüveni yüksek, her sektörde istihdam edilen, girişimci ve ilham veren Teknoloji Kadınlarının sayılarını; kurumların IT, iş geliştirme, yazılım, donanım ve yaratıcı bölümlerinde istihdam edilme oranlarını artırmak ve kadınların teknoloji alanında başarılarını paylaşmak olan Teknolojide Kadın Derneği, kız çocuklarının ve genç kızların da teknoloji sektörüne ilgi duymalarını ve kariyer planı yapmalarını desteklemeyi, bu alanda eğitim gören genç kızların araştırma ve geliştirmelerine destek olup, sosyal ağlarını genişletmelerine yardımcı olacak bir eko-sistem yaratmayı hedefliyor. Dernek, Teknolojinin sosyal yaşam, satın alma eğilimleri, pazarlama yöntemleri gibi hayatımızda büyük öneme sahip olan alanlara etkilerinin birlikte tartışılacağı ve teknoloji alanında fark yaratmış uzman kişilerden destek ve ilham alınacak, önce tüm Türkiye’ye sonrasında da dünyaya yayılan, kadınların gücüyle ön plana çıkan bir küresel ağ oluşturmayı planlıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.