AramaArama
Gıda Hattı

Teknoloji Ödülleri’ne rekor başvuru

1 Eylül 2015, 15:40
Paylaş
Teknoloji Ödülleri’ne rekor başvuru

TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD tarafından bu yıl “Teknoloji liderlerini arıyoruz” sloganıyla 12’ncisi gerçekleştirilen Teknoloji Ödülleri, ön başvuruda rekora koştu. Teknoloji Ödülleri Yürütme Kurulu Başkanı Müjdat Altay, geçen dönem 198 olan proje katılım sayısının, bu yıl 216’ya ulaştığını bildirdi.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) ve Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Türkiye’nin teknoloji geliştiren ülkeler arasında yer almasını sağlamak, yenilikçi ürünlerin geliştirilmesini teşvik etmek amacıyla düzenlenen ödüller için, toplam 23 ilden 216 başvuru yapıldı.

Türkiye’nin, her yıl düzenli olarak yayınlanan Küresel İnovasyon Endeksi’nde son 4 yılda basamakları 10’ar, 20’şer tırmandığına dikkat çeken Teknoloji Ödülleri Yürütme Kurulu Başkanı Müjdat Altay, 1997 yılında 30 başvuru ile başladıkları Teknoloji Ödülleri’ne 11 programda toplam 872 projenin ön başvuruda bulunduğunu söyledi. Geçen yıl başvuru sayısının 198 olduğunu kaydeden Altay, “Bu yıl geçen yılki başvuru sayısını geçmeyi hedefliyorduk. Nitekim 12’ncisini gerçekleştirdiğimiz Teknoloji Ödülleri’ne toplam 23 ilden 216 başvuru yapıldı. Bugün geldiğimiz noktada 200’ü geçmek mutluluk verici. Türkiye’nin teknoloji geliştirme, yoğun rekabet ortamında yer almamızı sağlayacak katılımcılara teşekkür ederiz” dedi.

Geçen yıl yurt çapında 19 ilden katılım sağlanan ödüle, bu yıl katılan il sayısının arttığına da işaret eden Altay, “Bu yıl katılım sağlayan il sayımız 23’e yükseldi. Bu 2023 hedeflerine ulaşmaya çalışan Türkiye adına oldukça sevindirici bir durum. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli ve Manisa’dan toplam 182 başvuru gelirken; diğer 34 başvuru ise Gaziantep, Konya, Eskişehir, Sakarya, Adana, Erzurum, Gebze, Kayseri, Osmaniye, Tekirdağ, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale, Düzce, Karabük, Kütahya ve Tarsus’tan yapıldı” diye konuştu.

Firmaların %66’sı ilk kez başvurdu

Başvuru yapan 174 firmanın %66’sının Teknoloji Ödülleri’ne ilk defa katıldığına dikkat çeken Altay, “Hedefimiz, Türkiye’nin sahip olduğu potansiyel doğrultusunda yenilik ve fark yaratarak gelişmiş ülkelerin seviyesine ulaşmak. Ülkemizde özgün teknoloji üretilmesini ve bunun sonucunda yerli üretim yapılmasını sağlamak. Son başvurularda gösterdi ki çalışmalarımız sonuç veriyor” dedi. KOBİ’den büyük ölçekli firmalara önemli geri dönüşler aldıklarının altınını çizen Altay, “Teknoloji Ödülleri ve Kongresi’nin program tasarımını yapmaya başladığımız 1997 yılında ‘inovatif ürün’ veya ‘teknoloji’ dediğimizde, önce ‘inovatif’ ile ne demek istediğimizi anlatıyor, yenilikçi ürün veya teknolojinin tanımını yapmaya çalışıyorduk. Bugün Teknoloji Ödülleri’ne başvuran projeler, o günden bu yana ülkemizin bu alanda kat ettiği yolun adeta birer kanıtı” diye konuştu.

Başvuruların %79’unun ürün kategorisinde, %21’inin de süreç kategorisinde olduğuna değinen Altay, bunların %39’unun Büyük/Bağlı, %18’inin Orta, %24’ünün Küçük, %20’sinin Mikro Ölçekli İşletmelere ait olduğunu söyledi.

Teknoloji Ödülleri 12’nci dönem finalistlerinin 2016 yılı içinde ödüllerine kavuşacaklarını belirten Altay, 2015 yılı içinde son başvuruların alınması ve hakem saha değerlendirmesi ile süreçlerin tamamlanacağını kaydetti.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.