AramaArama
Gıda Hattı

TeknoClouds şikayet nasıl yapılır? TeknoClouds (Regnet) domain nasıl kurtarılır?

4 Temmuz 2021, 16:34
Paylaş
TeknoClouds şikayet nasıl yapılır? TeknoClouds (Regnet) domain nasıl kurtarılır?

TeknoClouds şikayet nasıl yapılır? TeknoClouds (Regnet) domain nasıl kurtarılır? TeknoClouds firmasının şikayet edilme sebebi nedir? TeknoClouds domainlerine ne oldu?

Türkiye'de birçok kullanıcısı bulunan hosting ve domain firması olan TeknoClouds, son günlerde kullanıcılarına yaşattığı mağduriyet sebebiyle binlerce şikayet ile karşı karşıya kaldı.

TeknoClouds üzerinden ücretini ödeyerek aldıkları domainlerin (alan adlarının) bir anda boşa düştüğünü ve başka firmaya transfer edildiğini gören kullanıcılar gözlerine inanamadı.

Kimi şahsi, kimi firmaya ait olan onlarca domain bir anda kullanımdan çıktı. İşin kötü yanı, kullanıcılar bu konudaki şikayetleri için herhangi bir muhatap ve çözüm yolu bulamıyor.

TeknoClouds, firması, yaşanan bu gelişmelerin ardından müşterilerine bir açıklama maili göndererek bilgi verdi.

İşte TeknoClouds'un müşterilerine gönderdiği mail:

Sayın müşterilerimiz;

TeknoClouds'da yaşanan durumlarla ilgili genel bir açıklama yapma gereksiniminde bulunduk.

Bilindiği üzere TeknoClouds alan adı konusunda dünyanın devleriyle çalışan bir hosting & domain firmasıdır.
01.07.2021 Tarihi itibariyle dünyanın en büyük yazılım firması olan Microsoft Kabul edilebilir kullanım koşullarıyla ilgili yaptığı güncellemeden ötürü geçmişe dönük düzenlemelerde bulunmuştur.

Bu yapılan güncellemelerden sonra mevcut akabinde barınan alan adlarıyla ilgili zarar ettiğini belirten Microsoft bu gibi atılımlar yapma gereksinimi duydu.

Tarafımız dahil hiç bir kullanıcıya bildirim yapma gereksinimi duyulmadan veritabanındaki genel olarak tüm alan adları için iade peşine düşmüş ve iade alma imkanı bulunan tüm alan adlarını iptale düşürmüştür. Her ne kadar yasal olarak buna imkanları olsa da bildirim yapmaması nedeniyle biz dahil kişisel olarak da olsa microsoft kullanan tüm kullanıcılar, müşteriler zararlı duruma düşmüştür.
(Firmamız her zaman faturalı çalışmıştır. Microsoft'dan aldığımız tüm hizmetlerin makbuzları, faturaları muhasebemizde tutulmaktadır.)

Bu nedenle iptal durumuna düşen alan adlarınız için üzgün olduğumuzu belirtmekten bile üzüntü duyuyoruz.
Size öncülük sağlamak için rehbet hazırlamaktayız. Garantili alan adı fonu (ICANN ÜCRETLERİ, VERGİLERİ) her zaman fiyatlarımıza dahildir. ICANN alan adlarının adli mercii olarak bir kuruluş gibi görülebilir. Alan adlarınızı kurtarmak için şuan yapılabilecek tek işlem ICANN ŞİKAYET OFİSİ'ne şikayet dilekçesi iletmektir. Her ne kadar şikayet olursa ICANN durumun ciddiyetini o kadar iyi anlayacaktır. Bu nedenle özveri ile durumdan etkilenen tüm müşterilerimizin ilgili şikayeti yapmasını rica ediyoruz. İlgili şikayet sayfasına https://www.icann.org/complaints-office adresinden ulaşabilir ve güncel whois bilgilerinizde kayıtlı eposta adresinizle şikayet gönderebilirsiniz.

Durumlar hakkında en iyi teşhisi sağlayabilmeniz adına aşağıdaki adımları inceleyiniz.

  •  Alan adınız aktif, siteye erişim var. WHOİS de reseller alanında Azure yazıyorsa; hızlıca EPP kodunuzu alıp farklı firmaya transfer başlatabilirsiniz. Alan adınız henüz iptal durumuna düşmemiştir.
  • Alan adınız aktif, siteye erişim var. WHOİS de reseller alanında REGNET, LLC yazıyorsa; hiç endişe etmeyiniz, alan adınız microsoft değil yetkili bayimiz olan REGNET, LLC şirketinde barınmaktadır. Diğer kullanıcılara yoğunluk yapmamak adına sistemin müsait zamanında bilgilerinizi alabilirsiniz.
  •  Alan adında Godaddy park sayfası çalışıyor; whois'de domaincontrol.com NS adresleri bulunuyorsa üzülerek belirtiyoruz ki alan adınız iptal durumuna düşmüştür. Üstteki açıklamamızdaki şikayet sayfasından ilgili şikayetinizi iletebilirsiniz. EPP kodu maalesef alamayacak ve başka firmaya transfer edemeyeceksiniz. İlgili alan adı için ICANN çözüm sunmazsa standart olarak 2 - 3 ay içinde alan adı düşecek ve herhangi bir kişinin kayıt edilebilmesine izin verilecektir. (Alan adınızın yönetimine artık TeknoClouds'un yetkili olmadığını üzülerek belirtiyoruz)

İlgili adımlarla alan adınıza kolaylıkla teşhis koyabilir ve atmanız gereken adımı en iyi şekilde öğrenebilirsiniz, destek sistemimizde sizlere yardımcı olmaya özen gösteriyoruz fakat olabileceğinden daha büyük yoğunluk olması nedeniyle gecikmeler yaşanabilir.

Alan adlarının adlii mercisi ICANN'dır. Çözüm için ilgili şikayet sayfasından form doldurmanızı öneririz. Maalesef bu süre zarfında herhangi bir bakanlık ve adli merciiler sizlere yardımcı olamaz.

Kepenk kapatmıyoruz, web sitemiz 7/24 ulaşılabilir kalacaktır. Alan adı hariç diğer hizmetlerimizde herhangi bir sorun, kesinti söz konusu değildir.

Forum, sosyal medya gibi alanlarda panik üreten kişilere uymak yerine öncünüz olacağımız bu adımları uygulamanız size en kesin ve doğru çözümü doğuracaktır.

Sorunu bulunmayan, başka firmaya transfer edilmeyen mevcut hizmetler Pazartesi günü itibariyle Türk bir akredite kuruluşa devir edilecektir. Alan adlarının süresinde değişiklik olmayacak sadece registrar değişecektir ve WWD bünyesinden çıkarılacaktır. TeknoClouds panelinden güvenle yönetilmeye devam edilebilecektir ve iptal riski artık bulunmayacaktır.
(Yine de kritik düzeyde önemli aktif alan adlarınızı kendinizin başka firmaya transfer etmesini öneriyoruz.)

Açıklamamızı dikkatle incelemenizi ve uygulamanızı öneriyor, sağlıklı günler diliyoruz. Ekibimiz 7/24 arka planda çalışıyor olacaktır.

TeknoClouds şikayet nasıl yapılır?

Söz konusu mağduriyet ile ilgili kullanıcılar TeknoClouds firmasının iletişim bilgilerinden şikayetlerini yazabilir veya sikayetvar.com üzerinden herkese açık şekilde şikayetlerini dile getirebilir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.