Gıda Hattı

Tekel Özelleşiyor

22 Eylül 2007, 11:41
Paylaş

Özelleştirme İdaresi, Tekel özelleştirmesiyle ilgili çalışmaları tamamladı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Tekel özelleştirmesiyle ilgili çalışmaları tamamlarken, yatırımcılarla ön görüşmeler başlatıldı. Bu çerçevede hem ÖİB hem de Tekel Sigara'nın özelleştirmesinde danışmanlık hizmeti veren Citigroup, yatırımcılarla görüşüyor. AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Tekel'in sigara bölümü için, ekim ayında ihaleye çıkılması planlanırken, bu konudaki son kararı Özelleştirme Yüksek Kurulu verecek.

İhale, varlık satışı yöntemiyle gerçekleştirilecek

Tekel'in Sigara İşletmelerinin özelleştirmesi varlık satışı yöntemi ile yapılacak. Bu çerçevede, İstanbul, Samsun, Tokat, Adana, Bitlis ve Malatya sigara fabrikaları özelleşecek. İhalede fabrikalar içinde bulunduğu arazilerle birlikte satılacak. Ancak, İstanbul sigara fabrikasının arazisinin çok değerli olması nedeniyle, söz konusu fabrika için kullanım hakkı verilecek ve intifa süresi tanınacak. İlk ihalede verilen 1,2 milyar doların üzerine çıkılacağı tahmin edilen üçüncü ihaleyle ilgilenen yatırımcılar arasında, JTI, BAT, Korean Tobacco ve Imperial Tobacco ile bazı yabancı fonlar ve yerli yatırımcılar bulunuyor. İhale sürecinin ise yıl sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor. Bu arada Tekel'e ait gayrimenkuller ise sigara işletmelerinden ayrı olarak satılacak.

Tekel'de özelleştirme süreci

Tekel'in sigara bölümünün özelleştirme çalışmaları 2003 yılında başlatıldı. Aynı yıl gerçekleştirilen ihalede, en yüksek teklifi 1 milyar 150 milyon dolar ile JTI verirken, Özelleştirme Yüksek Kurulu, teklifin beklentileri karşılamadığı gerekçesi ile ihaleyi iptal etti. Daha sonra, Tekel'in yeniden yapılandırma çalışmalarına başlandı. Bazı müesseseler ile pazarlama ve dağıtım müdürlüklerinin bir bölümü kapatılırken, tütün stokları da azaltıldı. Bu çalışmaların ardından, son yıllarda sürekli zarar eden Tekel kara geçti. Tekel'in ikinci kez özelleştirme ihalesi çalışmalarında, marka satışı da gündeme geldi. Ancak yapılan çalışmalar sonucunda Tekel'in sigara işletmelerinin yeniden bir bütün halinde satışına karar verildi.

Öte yandan Tekel Genel Müdürlüğü'ne ait 3 anonim şirket ve bunlara bağlı 6 fabrika, 56 yaprak ve 2 tuz işletmesi müdürlüğü, 39 baş müdürlük ve 15 bin personel bulunuyor. 12 bin 869'u gıda, 195'i maden iş kolunda olmak üzere toplam 13 bin 64 işçi istihdam ediliyor. Bunlardan 12 bin 12'si daimi işçi kadrosunda yer alıyor. 2006 yılında 199 milyon YTL faaliyet karı elde eden Tekel'in pazar payı da yüzde 38-39 civarında bulunuyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.