AramaArama
Gıda Hattı

Tek yumurta ikizlerinin parmak izleri da aynı mıdır?

14 Ağustos 2021, 10:11
Paylaş
Tek yumurta ikizlerinin parmak izleri da aynı mıdır?

Tek yumurta ikizleri, ikiye ayrılan tek bir yumurtanın döllenmesi sonucu meydana gelirler. Dışarıdan bakıldığında birçok özellikleri birbirine çok benzemesine rağmen peki parmak izleri de birbirinin aynısı mıdır?

Tüm genleri paylaştıkları için tek yumurta ikizleri daima aynı cinsiyettedirler. Buna karşılık çift yumurta ikizleri iki ayrı yumurtanın döllenmesinden oluştuğu ve genlerinin yarısını paylaştıkları için aynı veya farklı cinsiyetten olabilirler, farklı görünebilir veya farklı özellikler taşıyabilirler.

Tek yumurta ikizleri tamamen benzer genlere sahip olmalarına rağmen tamamen aynı değillerdir. Tek yumurta ikizlerinin DNA yapıları da, gözlerinin retina tabakalarının yapıları da hatta seslerinin yapıları da farklıdır. Tüm bunlara bağlı olarak elbette ki ikizlerin bile parmak izleri aynı olmayıp farklılık gösterir ancak diğer insanlara göre birbirlerine daha çok benzemektedir.

İnsanların parmak izleri anne karnındayken oluşur ve gelişim gösterir.  Anne karnındaki gelişimin 13 ile 19 haftalarında parmak izleri oluşur. Bu izler :

  • rahimdeki ceninin pozisyonuna,
  • annenin aldığı besinlere ve bu besinlere ceninin erişimine,
  • göbek kordon bağının uzunluğu gibi iç ve dış etmenler parmak izinin oluşumunu etkiler.
  • oluşan parmak izleri hayat boyu hep aynı kalır.

Parmak izleri genetik yapının özelliklerine ve bu yapının yönlendirmesinin paralel yansımasıdır. Bu oluşum üzerinde bazı dış etkenler, ana şekiller, anne karnındaki ortam farklılıklarından dolayı farklılıklar gösterir.

Tüm dünyadaki insanların parmak izleri kesinlikle birbirinden farklıdır. Parmak uçlarındaki kıvrımlar ve çıkıntılar sayesinde farklılıklar kriminal çalışmalarla çok çabuk ayırt edilir.

Parmak izleri aynı olan tek yumurta ikizi var mıdır?

Dünyada yapılan sistematik araştırmalar ve incelemeler tek yumurta ikizlerinde, rastgele iki kişiden daha fazla benzerlik barındırırken parmak izleri onları tanımlamak ve ayırt edecek kadar farklı bir yapıda olduğunu kanıtlamıştır. Sonuç olarak dünyada bu güne kadar iki parmak izinin aynı olduğu bir duruma rastlanılmamıştır. Üstelik  parmak izlerinin farklı olduğu gibi her parmağın da izleri yine farklıdır.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.