AramaArama
Gıda Hattı

Tek öğün diyeti (OMAD) nedir? Nasıl yapılır?

9 Eylül 2021, 10:30
Paylaş
Tek öğün diyeti (OMAD) nedir? Nasıl yapılır?

Günde Bir Öğün One Meal A Day (OMAD)” diyeti, 23 saat oruç tuttuğunuz ve her gün aynı 1 saatlik periyotta yemek yediğiniz bir aralıklı oruç şeklidir.

Günde Bir Öğün (OMAD) diyeti, aralıklı oruç gibi zaman kısıtlamalı yemenin aşırı bir versiyonudur. Bununla birlikte, genellikle dört veya sekiz saatlik bir yeme aralığına izin veren aralıklı oruçtan farklı olarak, OMAD diyetinin sadece bir saatlik bir yeme periyodu vardır. Yani günün diğer 23 saati oruç tutulmaktadır.

Aralıklı orucun çeşitli biçimlerinin kilo vermenin etkili bir yolu olduğu gösterilmiş olsa da OMAD diyetinin sağlık üzerindeki uzun vadeli etkileri üzerindeki çalışmalar hala devam etmektedir. Kronik hastalıkları olan insanların bu diyet programını tercih etmemesi de önerilmektedir.

OMAD diyeti, bir saatlik yemek yeme periyodu sırasında yiyecek türlerini veya kaç kalori yiyebileceğinizi kısıtlamamaktadır. Ancak boy, kilo, yaş ve cinsiyete göre önerilen kalori miktarı değişebilmektedir.

Çoğu yetişkinin diyet planı günde 1200 kalorinin altında olmamalıdır. Çünkü az kalori almak bağışıklık sistemini tehlikeye sokmaktadır. Vücut enerji rezervlerini korumak için başka yollara başvurduğundan kas kütlesini parçalayabilmektedir.

OMAD diyetindeyken uygun hidrasyonu korumak önemlidir. Diyet, gün boyunca su, kahve veya çay tüketimine izin vermektedir. Ancak düşük kalorili de olsa başka içeceklere izin verilmemektedir. Ayrıca 23 saatlik tutarlı bir oruç dönemi sağlamak için yemek her gün aynı saatte yemek önerilmektedir.

Bu öğünü ise günde en aktif olduğunuz zamandan sonra tüketmek en iyisi olacaktır. Bu, vücudunuzun egzersizden sonra toparlanmasına ve aktivite sırasında kaybolmuş olabilecek besin maddelerinin yerine konmasına yardımcı olacaktır.

Çocuklar, yaşlılar ve kronik hastaların bu diyetten uzak durmaları gerekmektedir. Bu grupların sağlıklarını korumak için sabit bir kalori alımına ihtiyaçları vardır. Ayrıca, düzenli olarak reçeteli ilaçlar alan kişiler de OMAD diyetinden uzak durmalıdır.

Bu yazı genel bilgi verme amaçlı yazılmıştır. Uygulamayı düşünüyorsanız, önce bir Diyetisyen veya Hekime başvurmanızı öneririz.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.