AramaArama
Gıda Hattı

Tek bir Covid-19 vakası tespit edildi, Hükümet 3 gün kapanma kararı aldı!

17 Ağustos 2021, 13:09
Paylaş
Tek bir Covid-19 vakası tespit edildi, Hükümet 3 gün kapanma kararı aldı!
Yeni Zelanda’da Covid-19 vakası tespit edildi, Başbakan Jacinda Ardern 3 günlük kapanma kararı aldı.

Yeni Zelanda’da tek bir Covid-19 vakası tespit edildi, Başbakan Jacinda Ardern, ülke genelinde 3 günlük kapanma kararı aldı.

Yeni Zelanda’da 6 ay sonra ilk kez yeni tip korona virüs (Covid-19) vakası görüldü.

Başbakan 3 günlük karantina ilan etti

Ülkenin en büyük kenti Auckland’da 58 yaşındaki bir kişide yerel kaynaklı Covid-19 tespit edilmesi üzerine hükümet harekete geçti. Delta mutasyonlu olduğu tahmin edilen yeni vaka nedeniyle ülke genelinde 3 günlük karantina ilan eden Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, "Başaramazsak başka yerlerde neler olabileceğini gördük. Sadece bir şansımız var” dedi.

En düşük tedbirlerden başlayıp uzun süre karantinada kalmak yerine en sert tedbirle başlayıp süreci kısaltmak ve bitirmenin daha faydalı olacağını vurgulayan Ardern, Avustralya’daki durumu buna örnek gösterdi. Yeni Zelanda'nın dünyada Delta mutasyonunun en son görüldüğü yerlerden biri olduğunu kaydeden Ardern, "Son zamanlarda sınır karantinası uyguladığımız her vakada Delta mutasyonu görüldü. Delta dünya çapında artıyor" dedi.

Sadece 26 ölüm yaşandı

Yeni Zelanda'da karantina kapsamında bu gece itibarıyla kapanma uygulanacak. Auckland ve Coromandel bölgesinde ise tedbirlerin bir hafta boyunca sürmesi bekleniyor.

Yaklaşık 5 milyonluk bir nüfusta sahip Yeni Zelanda’da salgının başlangıcından bu yana yalnızca 26 ölüm kayıtlara geçmiş ve ülke salgına karşı aldığı başarılı tedbirlerle gündeme gelmişti.

Toplam 2 bin 926 vakanın görüldüğü ülkede bir yıldan fazla süredir ulusal karantina uygulanmazken, toplanmalarda kısıtlamalar kaldırılmış, maske kullanımı da sınırlandırılmıştı. Ancak aşılama sürecinin yavaş ilerlediği ülkede şu ana kadar nüfusun yalnızca yüzde 20’si tamamen aşılandı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.