Gıda Hattı

Tehlikeli bir tropikal hastalık ABD’de yayılıyor! Kimse nasıl olduğunu bilmiyor…

4 Temmuz 2021, 16:03
Paylaş
Tehlikeli bir tropikal hastalık ABD’de yayılıyor! Kimse nasıl olduğunu bilmiyor…

ABD’de kaygı verici, gizemli bir hastalık yayılıyor. Kansas, Minnesota ve Teksas’ta nadir ve ölümcül bir hastalık 2 kişiye hastanelik etti, 1 kişi ise yaşamını yitirdi.

Gizemli bir şekilde ortaya çıkan bu hastalığın Melioidoz olduğu belirlendi. Ancak işin korkutucu tarafı, enfeksiyonun kaynağı bilinmiyor…

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre hastaların enfeksiyonu nasıl kaptığı bilinmiyor. Melioidoz hastalığına Burkholderia pseudomallei, adlı bakteri sebep oluyor. İnsandan insana geçemeyen bu bakteri, daha önce ABD’de doğada hiç bulunmamış.

Hasta olan 3 kişinin yakın zamanda ülkeden ayrılmadığı da belirlendi.

| Kara mantar hastalığı nedir? (Hindistan kara mantar salgını) |

Biyolojik saldırı olabilir mi?

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından yapılan açıklamada, “ABD’de görülen melioidoz vakalarının çoğu, hastalığın endemik olduğu ülkelerden dönen kişilerde görülür. Söz konusu 3 vaka, yakın dönemde ABD dışına seyahat etmeyen kişilerde. Bu nedenle, vakalar sıra dışı” ifadelerine yer verildi.

Vakaların biyolojik bir saldırı olabileceği kaygısı üzerine bir CDC yetkilisi tarafından basına verilen röportajda, “Araştırılan vakaların biyolojik bir saldırıya işaret ettiği yönünde kanıt bulunmuyor” denildi.

Melioidoz’un yüksek ölüm oranı nedeniyle CDC konuya hassasiyetle bakıyor ve hastalığı Ebola ile aynı kategoride değerlendiriyor. Bununla birlikte toplum geneli bir riskin düşü olduğu ifade ediliyor.

Hastalığı merak ediyorsanız, İngilizce bu kısa videoyu izleyebilirsiniz...

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.