Gıda Hattı

TBMM de yapılan HSK üye seçimi sonucunda Havvanur Yurtsever üye seçildi! Resmi Gazete Yayımladı

26 Kasım 2021, 10:12
Paylaş
TBMM de yapılan HSK üye seçimi sonucunda Havvanur Yurtsever üye seçildi! Resmi Gazete Yayımladı
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin avukatı olarak görev almış Hamit Kocabey’in Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeliğinden istifa etti. Bununla birlikte yeni üye seçimi geçtiğimiz günlerde yapılmıştı.

Seçimlerde kura ile Havvanur Yurtsever seçilmişti. Yurtsever'in HSK üyesi olduğuna dair yazı Resmi Gazete'de yayımlandı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin avukatlığını yapmış Hamit Kocabey’in Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeliğinden istifa etmesinin ardından yeni üye seçimi yapılmıştı. Kura sonucunda HSK üyeliğine Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Havvanur Yurtsever seçilmişti. AK Parti'den İstanbul Büyükşehir Belediyesinde Meclis Üyeliği yapmış olan Yurtsever, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Genel Müdür Yardımcılığı'nın yanı sıra Emlak Konut GYO A.Ş Yönetim Kurulu Üyeliği yapıyor.

Nasıl Seçildi? 24 Kasım mecliste neler oldu?

TBMM Başkanvekili Celal Adan, Genel Kurulda, yükseköğretim kurumlarının hukuk dallarında görev yapan öğretim üyeleri ile avukatlar arasından aday gösterilen 3 adaydan, HSK'de boşalan 1 üyelik için seçim yapılacağını duyurdu.

Adan, TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonu Üyelerinden Kurulu Karma Komisyonunca belirlenen aday listesini okuttu.

HSK üyeliği seçiminin gizli yapılan birinci tur oylamasına 348 milletvekili katıldı.

Seçimlerde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Havvanur Yurtsever 323 oy, Maliye Bakanlığı Muhakemat Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Timur Borahan 7 oy, Avukat Mustafa Halit Çelik 5 oy aldı.

2 oyun boş kullanıldığı seçimde, 11 oy da geçersiz sayıldı.

Birinci tur oylamada, Anayasa'da öngörülen üye tam sayısının 3'te 2 çoğunluğunun (400) üzerinde oya ulaşılamaması üzerine ikinci tura geçildi.

Bu turda Anayasa'da öngörülen üye tam sayısının 5'te 3 çoğunluğu (360) arandı. İkinci tur oylamada da aranan çoğunluğa ulaşılamadığı için en fazla oy alan iki aday arasında ad çekme suretiyle üye seçimine gidildi.

TBMM Başkanvekili Celal Adan'ın çektiği kurada, Havvanur Yurtsever, HSK'nin yeni üyesi olarak seçildi.

Resmi Gazete atama kararı yayımladı!

Yurtsever'in HSK üyesi olduğuna dair karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Resmi Gazete'de, "Anayasa’nın 159’uncu maddesi ile Hâkimler ve Savcılar Kurulu Kanunu’nun 18, 20 ve 27’nci maddeleri uyarınca, Genel Kurulun 24.11.2021 tarihli 23’üncü Birleşiminde yapılan seçim sonucunda öğretim üyeleri/avukatlar arasından Havvanur YURTSEVER Hâkimler ve Savcılar Kurulu üyeliğine seçilmiştir." denildi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.