AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Taze meyve diyabet riskini düşürüyor. Kaç porsiyon yemeli?

Taze meyve diyabet riskini düşürüyor. Kaç porsiyon yemeli?
14 Haziran 2021, 13:38

Yapılan son araştırmaya göre günde 2 porsiyon taze meyve tüketenlerin tip 2 diyabet hastalığına yakalanma riski, yarım porsiyon tüketenlerinkine göre %36 oranında daha az.

Diyabet ya da halk arasındaki adıyla şeker hastalığı, hastanın kan şekerinin yüksek olması demektir. Yüksek kan şekeri birçok başka hastalığın temel nedeni olup, halk sağlığı açısından devasa bir sorundur. Dünya çapında 2019 yılında diyabetli sayısının 463 milyon olduğu hesaplanmaktaydı. Durum bu şekilde ilerlerse 2045 yılında bu sayının 700 milyona yükseleceği tahmin ediliyor.

Dünyada 374 milyon insanın tip 2 diyabet hastalığına yakalanma riski taşıdığı hesaplanıyor. Doğru ve dengeli beslenmeme, hareket eksikliği, kilo kontrolünün sağlanamaması gibi çeşitli faktörler sonucu sonradan ortaya çıkan bu hastalık sağlık sistemine büyük bir yük getiriyor.

Günde 2 porsiyon diyabet riskini azaltıyor

Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism dergisinde yayınlanan son araştırma ise diyabetin önlenmesi yönünde olumlu sonuçlar içeriyor. Araştırmacılara göre, günde 2 porsiyon meyve tüketen kişilerin önlerindeki 5 yıl içerisinde bu hastalığa yakalanma riski, yarım porsiyondan daha az meyve tüketenlere göre %36 oranında daha düşük.

Araştırma için Avustralya'daki Baker Kalp ve Diyabet Enstitüsü tarafından yürütülen Avustralya Diyabet, Obezite ve Yaşam Tarzı çalışmasında yer alan 7 bin 675 katılımcının bilgileri değerlendirildi. Araştırmacılar meyve tüketimi ve insülin direnci göstergeleri arasında bir ilişki tespit etti. Buna göre daha fazla meyve tüketenler, kanlarındaki glikoz (kan şekeri) seviyesini düşürmek için daha az insüline ihtiyaç duyuyor.

Bulguların sadece şeker hastalığını değil, yüksek tansiyon, obezite ve kalp hastalıklarını da ilgilendirdiğini ifade eden araştırmacılar, sonuçların sadece meyve tüketimi ile ilişkili olduğunu, meyveden elde edilen ürünler için ise söz konusu olmadığını da ekliyorlar.

İki porsiyon meyve neye karşılık geliyor?

Genel geçer kurallara göre 150 gram civarı meyve 1 porsiyon olarak anılmaktadır. Ancak porsiyonlar bazı kaynaklarda kolaylık olması açısından meyvelere göre de verilmektedir. Şeker hastalığına yakalanma riskini düşürmek için günlük olarak tüketilmesi önerilen 2 porsiyon aşağıdakilere karşılık gelmektedir:

  • Elma, armut, portakal, şeftali, nektarin, muz: 2 orta boy
  • Kayısı, erik, kivi: 4 küçük boy
  • Üzüm: 32 tane
  • Çilek: 16 tane
  • Kavun, karpuz: 2 parmak kalınlığında 2 dilim

Bu listeye göre 1 gün içerisinde 2 porsiyon meyve örneğin  1 elma (1 porsiyon) + 1 kayısı (çeyrek porsiyon) + 8 üzüm (çeyrek porsiyon) + 1 dilim kavun (yarım porsiyon) şeklinde tüketilebilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.