Gıda Hattı

Tayfun Bayındır

11 Haziran 2007, 02:01
Paylaş

Hoş geldin yaz 

Baharı yaşamadan yaza girdik oysa sağlıklı yaşam için en önemli mevsimdir bahar. Bahar ayları vucudumuzun kendini toparladığı dönemleri kapsar. Bu dönemde çıkan sebze ve meyveler nedeniyle bahar, diyet yapmak için idealdir. 

Kış bitti, baharı es geçtik, yaza ‘merhaba’ dedik. Kısacası, baharı yaşayamadan yaza adımımızı attık. Oysa sağlıklı yaşam için en önemli mevsimdir bahar. Çünkü bahar ayları vucudumuzun kendini toparladığı dönemleri kapsar. Ayrıca, bu dönemde çıkan sebze ve meyveler nedeniyle bahar, diyet yapmak için idealdir. Oysa şu meşhur küresel ısınma yüzünden baharı yaşayamadan yaza adım attık bile. Hava sıcaklığı 28-30 derecelerde seyretmeye, sahiller dolmaya başladı.  

Peki bu bedensel değişim dönemini en iyi nasıl karşılarız? Nasıl bir diyet ile yaza girmeliyiz? Ve en önemlisi ne tür spor, ne tür yiyeceklerle beslenmeliyiz? İşte şimdi bu soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım.   

Bu mevsim sebze ve meyve çok çeşitlidir. Ve hergün taze bulmak mümkündür. Her öğüne sebze ve meyve koyarsanız, sıvı alımını arttırmış olursunuz. Kış aylarından üzerimize yapışan sinirli ve huzursuz halimizden kurtulmamız için B vitaminine ihtiyacımız vardır. Tahıllı ekmeklerin yanısıra,  koyu yeşil sebzeleri tüketerek bu ihtiyacımızı giderebiliriz. 

Kışın soğuğuna kendisini hazırlayan vucudumuz, bahar ve yazla birlikte kendini bırakır. Bu savunmasız ortamda da enfeksiyonel hastalıkları karşımızda buluruz. O zaman diyetimize yüksek C vitamini içeren ürünler koymalıyız. Bunu da en başta, domates, maydanoz, soğan, kabak ve meyvelerden alırız. Bahar aylarında vucudumuz ayrıca A vitaminine de ihtiyaç duyacaktır. Diyetimizde mutlaka olması gereken birçok yiyecek ile A vitamini almak da mümkündür. Süt, domates, turuncu ve sarı renkli tüm sebze ve meyveler, balık bunların belli başlıcalarıdır.  

Bir de bahar yorgunluğu vardır ki sormayın gitsin. Bahar yorgunluğunun temel nedeni vitamin-mineral eksikliğidir. En sık görülen durum demir eksikliğidir. Bunu önlemek için; demirden zengin olan kırmızı et, yumurta ve süt ürünlerinin diyette mutlaka bulunması gerekir.  

Ve illaki zeytinyağı... Salatasız ya da hafif zeytinyağlı nefis sebze yemeklerinin olmadığı bir yaz sofrasını düşünebiliyor musunuz? Zeytinyağının içeriğindeki yağ asitleri sayesinde hem bağışıklık sistemimizi güçlendirmiş, hem de enerji içeriği yüksek şekilde beslenmiş oluruz. 

Ve tabii ki su... Havaların ısınması ile sıvı ihtiyacımız da artar. Bayanların 10, erkeklerin ise 14 bardak suyu günlük olarak tüketmeleri gerekir. 

Bahar ve arkasından gelen yaz aslında en çok  hormonlarımızı etkiler. Müthiş bir düzensizlik oluşur. Bu durum yorgunluk ve bitkinlik gibi durumları doğurur. Bunun sonucunda da yeme dürtüsü artar. Yemekleri az tuzlu yemek bu sorunun bir numaralı çözümüdür. Ayrıca diyet programınızı da olumlu etkiler. 

Gelelim fiziksel aktiviteye... Doğru yapılan sporun, metabolizmayı hızlandırdığı, psikolojik ve fizyolojik olarak vücuda birçok pozitif etki sağladığı yadsınamaz bir gerçektir. Bu dönemde yüzme sporu bulunmaz bir fırsattır. Açık havada ve özellikle denizde gerçekleştirilecek yüzme, yapılabilecek en güzel spordur. 

Yazın gelmesi, kışın alınan kiloları verme telaşına düşmek demektir. Bu dönemde medyada yer alan diyetleri uygulamaya başlayan birçok kişiyi çevremizde görmek artık alışılmış bir durum halini almıştır. Diyet önermek benim işim değil kesinlikle... Ama deneyimlerimden yola çıkarak önerilerde bulunabilirim. 

Günde 5-7 porsiyon sebze ve meyve tüketmek, artan mineral ihtiyacını karşılamak için birebirdir.  

Yaz geceleri uzundur. Bu nedenle akşam yemeğinden sonra bir de geceyarısı yemeği kültürü oluşmuştur ki, bu büyük bir hatadır ve sağlıklı yaşam için uzak durulmalıdır. 

Tüketilen su miktarı artırılmalıdır.  Yukarıda belirttiğimiz 10 ile 14 bardak su tüketimi önemsenmelidir.    

Ve en önemlisi düzenli olarak yapılacak spordur. Haftada 4 gün 45 dakika süreyle yapılacak orta tempolu yürüyüş, sağlıklı bir vücut için yaşam tarzı olmalıdır.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.