Gıda Hattı

Tavukçuluk sektörü sevinecek: Göğüs eti sertleşmesinin nedeni bulundu

5 Aralık 2019, 21:30
Paylaş
Tavukçuluk sektörü sevinecek: Göğüs eti sertleşmesinin nedeni bulundu

En lezzetli görünen tavuk göğsü bile piştikten sonra sert ve dişe gelen bir hal alabiliyor. Tavukçuluk sektörünü etkileyen bu problemin nedeni sonunda ortaya koyuldu. Sert göğüs eti olan tavuklar üzerinde yapılan gen analizleri, sorunun metabolizma ile ilgili bir nedenden kaynaklandığını gösteriyor.

Bulgular üreticilerin bu soruna müdahale edebilmelerine olanak sağlayacak kısa vadeli çözümlerin önünü açabilir. Diğer yandan bu konudaki araştırmalar, insanlarda metabolik sendrom adı verilen durumdan kaynaklanan diyabet gibi hastalıkların çözümüne de ışık tutabilir.

Delaware Üniversitesi araştırmacıları lipoprotein lipaz adı verilen ve yağ metabolizması için önemli bir bileşen olan bir enzimin tavuklarda "tahta göğüs" sendromuna neden olabildiğini açıkladı. Göğüs eti sertleşmesi, lezzetsiz ve zor çiğnenir bir hale gelmesi ile kendini gösteren bu sıkıntı tavukların satılamamasına, bazı durumlarda bu sorunu sürünün yarısından fazlasında görebilen üreticilerde ciddi ekonomik kayıplara neden oluyor.

Scientific Reports dergisinde yayınlanan araştırmada tahta göğüs sendromunun oluşması sırasında tavuklarda görülen gen ifadesi bozuklukları incelendi. Elde edile veriler hastalığın, tavuğun göğüs eti dokusunda anormal yağ birikimi ile kendini gösteren, metabolizma ile ilgili bir düzensizlik olduğunu ortaya koydu. Sonuçlar tavuk üreticilerinin, üretim aşamasında yem katkıları ya da takviyeleri ile sorunu çözebilmelerini sağlayacak.

tavuk göğüs eti

Tavukçuluk sektörünün sorunu: Tavuklarda tahta göğüs sendromu

Makaleyi yayınlayan araştırmacılar 10 yıla yakın süredir sorunun çözümü ile uğraşıyorlar. Daha önceki çalışmada hastalığın ortaya çıkmasında etkili olan genler ve biyolojik göstergeler belirlenmiş, sert göğüs eti biyokimyasal yapısı ortaya koyulmuştu. Son çalışmada ise bu sorunu gösteren tavuklarda lipoprotein lipaz enziminin daha yüksek olduğu belirlendi. Bu enzim dokularda ne kadar yağ birikeceğini belirleme işlevi görüyor. Hastalık sonucunda göğüs kasında yağ birikmeye başlıyor.

Araştırmacılara göre göğüs eti içerisinde yağ birikmesi sonucunda enerji için yağlar oksitleniyor, bu da aşırı miktarda serbest radikal ortaya çıkmasına, yağ ve proteinlerin hasar görmesine neden oluyor. Tavuğun bağışıklık sistemi de bu hasarı düzeltmek üzere harekete geçiyor ve sonuçta dokuda sertleşmeye neden oluyor.

Araştırmanın metabolik sendrom sonucunda ortaya çıkan diyabet ve damar sertliği gibi insan sağlığı ile ilgili sorunların çözümüne de yol gösterebileceği ifade edildi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.