Gıda Hattı

Tavukçuluk sektörü krizin eşiğine geldi

21 Temmuz 2008, 15:38
Paylaş

Şen Piliç Gıda Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Gürdamar, 2008'in ilk 6 ayının tavukçuluk sektörü açısından çok kötü geçtiğini belirterek, bu yıl bütün firmaların zarar açıklayacağını söyledi. Aynı zamanda Beyaz Et Sanayicileri Derneği ve Damızlıkçılar Birliği üyesi olan Gürdamar, yaptığı açıklamada, beyaz et fiyatlarının geçmiş yıllara göre ucuz kaldığını, buna rağmen maliyetlerin çok yükseldiğini ve bu nedenle 2008 yılından umutlu olmadıklarını belirtti.

Zararına satıyoruz

Maliyetinin yükseldiği beyaz etin fiyatını artırma şansları olmadığını ifade eden Gürdamar, “Türk halkının satın alma gücü düşük. Fiyat biraz yükselse satın alma oranı hemen düşüyor. Sürekli üretim yaptığımız için mecburen düşük fiyata satmak zorunda kalıyoruz. Bu yüzden zarardayız. 2008'in ilk 6 ayı tavukçuluk sektörü açısından çok kötü geçti. Bu sene bütün firmalar zarar açıklayacak” dedi.

Maliyetler yüksek

Maliyetlerin çok yüksek olduğunu belirten Gürdamar, “Enerjiye zam geldi. Akaryakıttan dolayı nakliye giderlerimiz yükseldi. Geçen seneki kuraklıktan dolayı yem, hammadde fiyatları çok yüksek. Bunun yanında bir de ithal girdiler var. Bunların fiyatı da yüzde 200 yüzde 300 gibi artış gösteriyor. Şu anda da beyaz eti zararla satıyoruz” dedi. Yeni Şafak Gazetesi/21.07.2008

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.