Gıda Hattı

Tavukçular Kuş Gribinden Değil , Mısır Açığından Şikayetçi

13 Şubat 2007, 20:56
Paylaş

Geçen yıl kuş gribinden ağır darbeler alan tavukçuluk sektörü, yeni vakalara karşı hazırlıklı. Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu (STBP) Başkanı Zuhal Daştan, Batman’da görülen kuş gribi vakasının sürpriz olmadığını belirterek “Açıkta yetiştirilen kümes hayvanlarının kapalı alanlara alınması ve yaban hayatla temaslarının kesilmesi gerektiğini her fırsatta söylüyoruz. Bütün dünya kuş gribiyle böyle savaşıyor” dedi.

Dünyanın birçok ülkesinde kuş gribi vakaları görüldüğünü hatırlatan Daştan, “Biz Türkiye’deki üretimin yüzde 85’ini gerçekleştiren STBP üyesi üreticiler olarak hastalığın kümeslere ve kesimhanelere girmemesi için her türlü önlemi alıyoruz. Asıl tehdit açıktaki köy tavukları. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı çiftçiyi bilgilendirmeli” şeklinde konuştu.

Mısırda üretim açığı var

Sektör şimdilerde kuş gribine değil, piyasadaki mısır açığına kilitlenmiş durumda. Mısırda üretim açığı olduğunu savunan sektör temsilcileri ithalatın artık zorunluluk olduğunu savunuyor. Türkiye İstatistik Kurumu'na göre (TÜİK) 3 milyon 850 ton mısır rekoltesi var. Piyasa aktörleri ise bu rakamın 3 milyon tonu geçmediğini ve iç piyasada 250 bin ton civarında stok mısır bulunduğunu düşünüyor. Önümüzdeki günlerde Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO), ithalat yapması bekleniyor. BESDBİR Genel Sekreteri Yüce Canoler, TMO'nun ithalatı kapsamında mısırda uygulanan yüzde 130 vergi oranının ne kadar düşürüldüğünü henüz bilmediklerini söyledi. Şeker Piliç Genel Müdürü Emre Bor ise ithalat kararı için “Hiç olmazsa açığımız kapatılacak. Kuş gribi vakaları bizim için sürpriz değil. Bundan sonra da görülebilir. Bunu bilerek üretim yapıyoruz. Bizim için şu an acil olan yem sorunumuzun çözülmesi” dedi. Mısır fiyatları son olarak 435 YKr'ye kadar çıktı. Firmaların talebi ise ithalatla fiyatın 375 YKr'ye düşürülmesi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.