Gıda Hattı

Tavukçu haftada 26 milyon YTL zarar ediyor, yeni krizi kaldıramayız

4 Temmuz 2008, 11:46
Paylaş

Keskinoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Grup Başkanı Keskin Keskinoğlu, beyaz et sektörünün 2005-2006 yıllarındaki krizlerin üstüne bu yıl da kriz yaşamasının çok ciddi sonuçları olacağı uyarısında bulundu. Sektörün bugün için haftalık zararının yaklaşık 26 milyon YTL olduğuna işaret eden Keskinoğlu, bu durumun ülke ekonomisine büyük zararlar verebileceği gibi yüzlerce insanın da işsiz kalmasına sebep olacağını söyledi.

Keskinoğlu, Türkiye’de doğrudan 500 bin kişiye ve dolaylı olarak 2 milyon kişiye istihdam sağladığını vurgulayarak, şöyle konuştu: "Ülke ekonomisinde 3 milyar dolar payı bulunan beyaz et sektörü, krizin eşiğine doğru sürükleniyor. Uzun süredir maliyetinin altında satış yapan sektörün acil olarak çözüme ihtiyacı var."

İhracat kapıları açılsın

Keskin Keskinoğlu, kanatlı sektörünün rahatlaması için devletin ikili görüşmeleri hızlandırıp ihracat kapılarını bir an önce açtırması gerektiğini belirterek, şöyle dedi: "Sektör olarak acilen bu çözüme ihtiyacımız bulunuyor. İlk aşamada sınır komşularına ihracat yapacak duruma gelebilmek için devletin somut adımlar atmasını istiyoruz. Sektör, 2007 sonu ve 2008 ilk çeyreğinde yaşanan kuş gribi vakaları nedeniyle şu anda sadece Azerbaycan’a ve bazı Balkan ülkelerine ihracat yapabiliyor."

Rusya ve Irak

Rusya’nın lojistik açıdan işbirliğine elverişli olmayan ABD ve Brezilya’dan 1 milyon 300 bin ton piliç eti ithal ettiğine dikkat çeken Keskin Keskinoğlu, şöyle konuştu: "Irak, Gürcistan, Türkmenistan ve Arap ülkelerine de Brezilya’dan ihracat yapılıyor. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın, Rusya, Irak, Gürcistan, Türkmenistan ve Arap ülkeleri ile ilişkileri güçlendirerek, ihracat kapılarını en kısa zamanda açılması gerekiyor. Biz girişimlerde bulunuyoruz, ancak diplomatik ilişkiler daha önemli. "

Kene paniği mangalı etkiledi

Sektördeki üretimin, tüketimin yüzde 25 üzerinde olduğuna işaret eden Keskin Keskinoğlu "Satışları arttırması beklenen mangal sezonu ’kene paniği’nden olumsuz etkilendi. Mangal sezonu olmasına rağmen yüzde 20 düşüş yaşanıyor. İhracat önündeki engeller kaldırılmazsa tavukçuluk sektörü krizin yıkıcı gücü ile karşı karşıya kalacak."

Ürünün maliyeti 3.2 YTL satış fiyatı 2.4 YTL

KESKİN Keskinoğlu, sektörün sorunları arasında yem maliyetlerinin de önemli bir payı olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti: "Kanatlı sektöründe, üretim maliyetlerinin yüzde 70’ini yem oluşturuyor. Bu sene geçen seneye oranla yem ham maddelerinden soya küspesinin fiyatı yüzde 110, ayçiçeği küspesinin fiyatı yüzde 177, mısırın fiyatı yüzde 122 ve soya fasulyesinin fiyatı yüzde 114 artış gösterdi. Maliyet artışları ve talep azalmasına sektördeki yüzde 25’lik üretim arz fazlalığı da eklenince sektör iç pazarda da ciddi dar boğaza düştü. Şu anda 3,2 YTL’ye mal edilen ürünleri 2,4 YTL gibi bir fiyatla ciddi zarar ederek satıyoruz. Bunun üstüne bir de elektriğe uygulanacak olan yüzde 22 zam kanatlı sektörünü iyice çıkmaza sokacak." Hürriyet Gazetesi/04.07.2008

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.