AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Tavuk ömrü kısaldı. Peki bunun sebebi genetik mi?

Tavuk ömrü kısaldı. Peki bunun sebebi genetik mi?
14 Haziran 2021, 11:23

Arkeologlar tavuk ömrünün eskiden çok daha uzun olduğunu ortaya çıkardı. Ancak bunun nedeni genetik değil. Araştırmacılara göre tavukların eskiden daha uzun yaşamasının sırrı o zamanlar kutsal olarak kabul edilmeleri.

Uzmanlar binlerce yıl önce yaşamış tavukların yaşını belirlemek için güvenilir bir yöntem geliştirdi. Bu yöntemle elde edilen bulgular, eski zamanlarda tavukların et ve yumurta için değil, dövüşler ve kurban törenleri için beslendiğini gösterdi.

Binlerce yıl önce tavuklar 4 yıl yaşıyordu

Günümüzde gıda için yetiştirilen tavuklar birkaç hafta yaşıyor. Ancak son bulgulara göre bu kuşların Britanya adasında Demir Çağında yaşamış olan ataları 4 yaşına kadar gelebiliyordu.

International Journal of Osteoarchaeology dergisinde yayınlanan çalışmaya göre kuş kalıntılarının yaşının tespiti memelilerinkinden farklı bir yöntem gerektiriyor. Geliştirilen yeni yöntem ile bugüne kadar analiz edilen, Demir Çağı ile Roma ve Sakson döneminden kalan tavuk kemiklerinin %50'sinden fazlasının 2 yaşında tavuklar olduğu ifade ediliyor. Kalıntıların %25'ini ise 3 yaşında tavuklar oluşturuyor.

hayvan refahıTavuk son yüzyılda daha hızlı değişim geçirdi

İnsanlar hayvanları evcilleştirdikleri ilk zamandan beri seçici çiftleştirme (ıslah) yöntemleri kullanarak ihtiyaçlarına daha uygun türler ortaya çıkarmaya çalışmıştır. Farklı çeşitlilikte köpekler, atlar, büyükbaş hayvanlar gibi tavuklar da geçmişten günümüze bu çalışmaların neden olduğu değişimleri taşır.

Islah çalışmaları temelde oldukça basittir. Sürü içinde istenilen özelliklere en yakın hayvanlar seçilerek bir sonraki nesle kaynaklık etmeleri sağlanır. Bu işlem her nesilde tekrarlanarak istenilen özelliklerin daha ön plana çıkması ve kalıcı olması sağlanır.

Eskiden tavuk ıslah çalışmaları sadece büyüme hızı ve et miktarına göre yapılmış olsa da, günümüzde bu çalışmalara hayvan refahı, yem verimliliği ve sürdürülebilirlik, doğal çiftleşme yetisi gibi başka bakış açıları da getirilmiştir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.