AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Tatilinizin daha uzun sürdüğünü hissetmek ister misiniz? Araştırmacılar tüyoyu verdi…

Tatilinizin daha uzun sürdüğünü hissetmek ister misiniz? Araştırmacılar tüyoyu verdi…
11 Temmuz 2021, 12:00

Tatile neredeyse herkes için hızlı geçer. Sınırlı sürede dinlenmeye, gezmeye, farklı aktiviteler yapmaya zaman yetmez ve bir anda tatilin son günlerinin geldiğini fark ederiz. Peki basit bir tüyo ile tatilinizin daha uzun sürdüğünü hissedebileceğinizi biliyor muydunuz?

Bilim insanları bu konuyu araştırdı ve işe yarayabilecek bir numara buldu. Makalenin orijinali The Conversation’da yayınlandı.

Tatil psikolojik açıdan herkes için bir ihtiyaç. Ancak yoğun çalışanlara ve yılda yalnızca 1-2 hafta izni olanlara tatil asla yetmez. Yapılan çalışmalar, birçok insanın tatile daha gitmeden “tatil hemen bitecekmiş” hissi yaşadığını gösteriyor. Bu etki, adeta yayılarak tüm algımızı olumsuz etkiliyor.

| Ünlü psikologdan Türkiye'nin salgın psikolojisi! |

Peki bu eğilim nereden geliyor? Önlemek mümkün mü?

Yapılan çalışmalara göre belirli bir zaman diliminin ne kadar olduğunu hissedeceğimiz ve bunu nasıl değerlendireceğimiz konusunda, objektif zaman ölçütünü değil, subjektif hislerimizi kullanırız.

Gelecekteki bir olayı düşünürken, genelde yemen ona ulaşmayı ve uzun sürmesini isteriz.

Tatil gibi iple çektiğiniz olaylarda, tatilin veya içinde bulunduğumuz aktivitenin kaç gün süreceğini kendinize hatırlatmanız oldukça önemli. Bu sayede deneyimin tadını daha çok yaşayacak, zamanı daha iyi kullanabileceğiniz bir psikolojide olacaksınız.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.