Gıda Hattı

Tatilde hasta olmak tadınızı kaçırmasın

10 Eylül 2016, 11:03
Paylaş
Tatilde hasta olmak tadınızı kaçırmasın
Bu günlerde yazı geride bırakmış olsak da sıcak günler tamamen geride kalmış değil. Sıcak zamanlarda yaşanan hastalıkları hafife almamak gerekiyor. Doktor tavsiyelerine uyun, dört gözle beklediğiniz tatilde hasta olmak keyfinizi kaçırmasın.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kazkayası, sıcak aylarda yaşanan rahatsızlıklara karşı uyarıda bulundu. Hasta olmak istemeyenler bu uyarılara dikkat etmeli...

bogaz-agrisi-gidahatti

Hasta olmak istemeyenlere doktor tavsiyesi

Prof. Dr. Mustafa Kazkayası, "Halk arasında bilinenin aksine yaz aylarında bademcik iltihabı daha sık görülmektedir. Bunun başlıca sebebi klimaların enfeksiyon ajanlarını yayması ve soğuk-buzlu yiyecek içeceklerin sık tüketilmesi sonucu ısı farklılıklarının oluşmasıdır.

Bu tür enfeksiyonlar KBB uzmanı tarafından değerlendirilmeli ve uygun bir şekilde tedavi edilmelidir. Bazı önlemlerle bu durum önlenebilir: Klasik bir bilgi olarak enfeksiyon hastalıklarından korunmak için hijyen kurallarına dikkat edilmelidir.

Saçlar en basitinden havlu ile kurulanmalıdır. Dondurma ve benzeri soğuk gıdaların tüketilmesinin ardından mutlaka çok soğuk olmayan su içilmelidir. Terli kıyafetler sık sık değiştirilmelidir." dedi.

burun-estetigi-gidahatti

Burun kanamaları

Burun kanamasıyla ilgili de bilgi veren Prof. Dr. Mustafa Kazkayası, “Burun kanamaları yazın sık karşılaşılan sorunlarından birisidir. Özellikle kuru ve sıcak hava şartları ve alerjik hastaların etkilendiği ortamlar kanama riskini artırmaktadır. Özellikle burun damarlarının belirgin ve çok yüzeysel olduğu bireylerde şiddetli sümkürme ve burun kurcalanması ile burun kolayca kanayabilir." dedi.

Prof. Dr. Kazkayası, sözlerine şu şekilde devam etti: "Burun kanaması olduğunda hemen burun içerisine bol soğuk su çekilerek hiç pıhtı kalmayacak şekilde yıkamalı ve dik oturulup baş hafif öne eğilerek burun kanatlarına her iki taraftan 5 dakika parmaklarla baskı uygulanmalıdır."

Kulak çöpü kullananlar dikkat!

Dış kulak yolunun kulak temizleme çöpleri ile temizlenirken yapılan travma, keskin ya da künt uçlu nesnelerle kaşıma ve hatta kendi parmağı ile zorlama bile kanalda hasara yol açarak enfeksiyona zemin hazırlar.

Dış kulak yolunun anatomik yapısının dar, uzun ve kıvrıntılı olması özellikle banyo ve yüzmelerden sonra bir miktar suyun içerde kalmasına ve özellikle yoğun buşon varlığında bunun su ile şişmesiyle mikropların yerleşmesi için uygun ortam oluşmasına neden olur.

kulak-temizligi-gidahatti

Kulağa su girmesi zararlı olabilir

Sık aralıklarla duş alımı deniz ya da havuzda yüzme sonucunda dış kulak yoluna fazla miktarda su girmesi dış kulak yolunun normal serümen örtüsünü azaltarak bunun koruyuculuk fonksiyonunu bozar.

Sık aralıklarla dış kulak yolunun temizlenmesi de aynı şekilde etki eder. Böylece bakteriler ve mantarların burada üreyip enfeksiyon oluşturması kolaylaşır. Bağışıklık sistemi düşük olanlar, diyabetikler ve dış kulak yolu etrafına radyoterapi alanlarda bu enfeksiyonun görülme riski daha fazladır.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.