Gıda Hattı

Tatilcilerin otellerde en çok gözettiği kriter ne?

18 Ağustos 2018, 16:10
Paylaş
Tatilcilerin otellerde en çok gözettiği kriter ne?

9 günlük Kurban Bayramı tatili başlarken, tatilcilerin otel tercihlerine ilişkin yapılan bir araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Otel Hijyeni araştırmasına göre, tatilcilerin yaklaşık yarısı konakladıkları otellerde oda hijyeninin en önemli kriter olduğunu söylüyor. Tatilcilerin yüzde 78’i, daha hijyenik otelin daha fazla ücreti hak ettiğini düşünüyor.

Ev dışı tüketim sektöründe faaliyet gösteren Eczacıbaşı Profesyonel, otellerde konaklayanların hijyen beklentilerini anlamak ve hijyen algılarını ölçümlemek amacıyla bir araştırma gerçekleştirdi.

İstanbul, Ankara ve İzmir’deki otellerde konaklayan 18 – 65 yaş aralığındaki tatilcilerin katılımı ile yapılan araştırmadan, turizm sektörüne yön verecek sonuçlar ortaya çıktı.

Otellerde aranan en önemli kriter hijyen!

Otel Hijyeni araştırmasına göre, 5 yıldızlı otellerde konaklayan tatilcilerin yüzde 48’i, konakladıkları odanın hijyeninin en önemli kriter olduğunu vurguluyor. Bu durumu yüzde 21 ile restoran hijyeni, yüzde 17 ile ortak alan hijyeni takip ediyor. Üstelik, hijyen standartlarının yüksek olduğu 5 yıldızlı otellerde dahi sıralama değişmiyor. Konaklanan odada tatilcilerin en hassas oldukları konu ise “çarşaf ve battaniyelerin” temizliği.

Tatilciler hijyende işi şansa bırakmıyor

Araştırmaya göre; her 4 kişiden biri bugüne kadar otellerde hijyen problemleri ile ilgili ez az bir sorun yaşamış. Pek çok tatilci, yaşadıklarının etkisiyle, konakladıkları otelde kendi hijyen tedbirlerini almadan edemiyor. Tatilcilerin yüzde 76’sı odadaki klozeti bir de kendileri temizlemeden kullanmıyorlar. Yüzde 69’u odadaki bardakları yıkamadan kullanmıyor, 5 yıldızlı otellerde dahi tatilcilerin yüzde 55’i kullanacağı tüm havluları yanında getiriyor. Tatilcilerin yüzde 56’sı ise banyo kullanımında terlikle küvete giriyor.

Ortak alan tuvaletlerinde klozet kapak örtüsü olmaması da, tatilcileri en çok rahatsız eden konuların başında geliyor. Kapak örtüsü olmaması durumunda tatilcilerin yüzde 41’i tuvaleti kullanmadığını beyan ederken; yüzde 34’ü ise tuvalet kağıdı sermekte çözüm buluyor. Otellerde el kurulamak için ise en çok kağıt havlu tercih ediliyor.

Kötü koku, oteli terk etme nedeni!

Tatilcilerin büyük kısmı için odaya sigara kokusunun sinmiş olması, ciddi bir rahatsızlık kaynağı. Otelde konaklayanların yüzde 7’si, kötü kokan bir oda karşısında oteli terk edeceğini söylüyor. Kanalizasyon kokusu, ıslak havlu kokusu otelde konaklayanların en çok dikkat ettiği diğer konular arasında yer alıyor. Tatilcilerin oteli terk etmelerinde etkili olabilecek bir diğer önemli neden ise odadaki halıların kokması.

Tatilci, daha hijyenik otele, daha fazla ücret ödemeye hazır!

Araştırma sonuçlarına göre konakladıkları otelde hijyeni ilk sırada tutan tatilcilerin yüzde 78’i, temizlik standartları ortalama tesislerin daha üzerinde olan bir otele daha fazla ücret ödemeye razı olduğunu söylüyor.

Tatilcilerin yaklaşık yüzde 70’inin tesis seçimleri üzerinde bir otelin temizlik standartları açısından belirli aralıklarla denetlenmesi önemli rol oynuyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.