Gıda Hattı

Tat Konserve Domatesle GAP'ta..

18 Haziran 2007, 17:02
Paylaş

Templeton yatırım fonunun yüzde 10.3 hisseyle ortak olduğu Tat Konserve, Şanlıurfa´da bulunan Harranova tesislerinde 4 bin dekarlık bir bölgede sanayi tipi domates yetiştiriyor. Tat Konserve´nin hedefinin 2008´de 20 bin dekar, 2 yıl içinde de 40 bin dekarlık bir alanda üretim yapmak olduğunu kaydeden Genel Müdür Güçlü Toker, "Amacımız bölgede ilave 400 bin ton domates üretimi ve yeni fabrika ile de 65 bin ton ilave salça üretimi gerçekleştirmek. Tat Konserve bu bölgede domates ekiminden sonra mısır gibi ikinci ürünlerin de üretimini yapacak." dedi.

Tat - Tariş ortaklığı ile ilgili olarak ´rakı üretiminden çekilecekleri´ iddiaları üzerine ise Toker, "Şu anda böyle bir düşünce yok. Rakı işine başladığımız dönemle bugün arasında vergi artışları ve yeni oyuncular gibi pek çok değişiklik oldu. Bu nedenle bu işten nasıl para kazanacağımızı değerlendiriyoruz" dedi.

Tat Konserve´nin stratejik büyüme hamlesine destek için sermaye artırımı kararı aldığını belirten Toker, "Torbalı ve Birecik´te iki yeni üretim tesisi açmaya hazırlanıyoruz" dedi. Toker, dünyada toplam 576 milyar dolar yatırımı bulunan ve sadece yüksek büyüme potansiyeli gördüğü şirketlere ortak olan Templeton yatırım fonunun, hisse alımı yoluyla Tat´la ortaklık yapmasıyla ilgili olarak "Bu ortaklık Tat´ın yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da potansiyeliyle dikkat çeken bir şirket olduğunu ortaya koymuş oldu” dedi.

“GERÇEK tatlar korumamız altında” sloganı ile katkısız ve doğal meyve suları da üreten Tat, nar, üzüm, portakal ve elma suyu- nun yanı sıra kırmızı sebze-meyve suyu, yeşil sebze-meyve suyu, sebze suyu da üretti. Tat Kırmızı sebze-meyve suyunun içinde kırmızı üzüm suyu, nar, çilek, domates ve pancar bulunuyor. Yeşil sebze-meyve suyunun içinde ise yeşil üzüm suyu, kivi, salatalık, yeşil elma gibi yeşil sebze ve meyveler bulunuyor. Sebze Suyu adlı ürünün içindeyse domates, havuç, pancar, salatalık, kereviz, limoni ve lahana var.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.