Gıda Hattı

Tarla Ürünü Sıcaktan Zarar Gördü, Domates Fiyatları Yükseldi

31 Temmuz 2007, 18:06
Paylaş

Kayseri Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Mustafa Yücel, ülke genelinde etkisini hissettiren aşırı sıcak havaların domates üretimini olumsuz etkilediğini, bunun sonucunda fiyatların arttığını belirtti.

Sıcak havaların tarladaki ürünü yaktığını ve bunun sonucunda arzın talebi karşılayamadığını ifade eden Yücel, "Yaz mevsimine özgü bir sebze olan domatesin fiyatı, neredeyse kış mevsimindeki fiyatına yükseldi. Şu an daha çok Amasya ve Tokat bölgesinden domates geliyor. Daha sonra Konya bölgesi, daha sonra da Ege Bölgesi'nden domates gelmeye başlayacak. Ancak, tüm üretim bölgelerinde aşırı sıcaklar nedeniyle ürün zarar gördüğü için üretim miktarı ciddi oranda azaldı. Yaz mevsiminde domates tüketimi ciddi oranda artıyor. Bunun yanı sıra ihracat da önemli miktarda artıyor.

Fiyatlar kışı aratmıyor

Bu durumda arz, talebi karşılayamayınca fiyatlar bir hafta içinde yüzde 100'den fazla arttı. Domatesin halde toptan fiyatının 0.5-1.5 YTL'ye çıktığını, market ve alışveriş merkezlerinde ise domatesin perakende olarak 2 YTL'ye civarında satıldığını bildiren Yücel, geçen hafta domatesin haldeki toptan fiyatının 03-0.8 YTL civarında olduğunu bildirdi. Domatesin fiyatının kış mevsimindeki seviyesine ulaştığına dikkati çeken Yücel, domatesin kış aylarında halde 1-1.5 YTL'ye satıldığını hatırlattı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.