Gıda Hattı

Tariş: Zeytinde rekolte 240-250 bin ton değil, 166 bin ton olacak

28 Ekim 2006, 13:06
Paylaş

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Yönetim Kurulu, yazılı açıklama yaparak bu sene rekoltenin 240-250 bin ton seviyelerinde olacağını öne süren Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Nedim Güreli'ye tepki gösterdi. Kurul, dökme zeytinyağı ihracatının önünü açmak için Güreli'nin böyle bir açıklama yaptığını ileri sürdü.

Ali Nedim Güreli'nin açıklamalarının 28 bin ortaklı Tariş Zeytin ve Zeytinyaðı Birliði'ni çok yakından ilgilendirdiği belirtilen açıklamada, "Oysa sektörün tüm bileşenleri İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçılar Birliği, Zeytincilik Araştırma Enstitisü, Tariş ve Marmarabirlik teknik ekipleri rekolte tespit çalışmalarını tamamlayarak 166 bin ton seviyelerinde açıkladı." dendi.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "1995 yılına kadar tam 17 yıl dökme zeytinyağı yasağını savunanlar, yasakların bekçiliğini yapanlar, büyük teneke ihracatını ambalajlı ihracat aldatmacasıyla engelleyenler, bugün üretici haklarının savunuculuğuna soyunmalarına inanacağımızı sanıyorlar. Ama biliyoruz ki kutulu ihracat kapsamında Türkiye'den 18'lik tenekelerde ürünü ihraç ederek, bunun karşılığında haksız teşvikler alanlar, kutuları parçalayıp başka ülke markalarına satanlar, 17 yıl çok para kazandı. Kendi deyimleriyle o yıllarda zengin oldular ve bunu da övünerek, dost masalarında anlattılar. Bunun adı sizce nedir?"

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.