Gıda Hattı

Tarımsal yatırımlara 250 milyon avro hibe desteği

12 Mart 2019, 17:51
Paylaş
Tarımsal yatırımlara 250 milyon avro hibe desteği

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), 5. Başvuru Çağrı İlanı ile tarımsal yatırımlara 250 milyon avro hibe desteği için kuralları belirledi.

Türkiye ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen IPARD II Programı kapsamında kırsaldaki tarımsal yatırımlara 250 milyon avro (1,5 milyar TL) hibe desteği verilecek 5. Başvuru Çağrı İlanı tanıtımı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından 16 Şubat’ta Aydın’da yapılmıştı.

İşte hibe desteğinin koşulları

IPARD fonlarını kullandıran Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), 2014-2020 IPARD Programı (IPARD II Dönemi) 5. Başvuru Çağrı İlanına ilişkin detayları, internet sitesinden duyurdu.

IPARD Programı 2014-2020 dönemi kapsamında yatırım yapmak isteyen işletmeler tarafından destek almak üzere yapılacak başvurulara ilişkin çağrı kapsamında, kamu katkısı, program çerçevesinde gerçekleşmiş yatırımlar için geri ödemesiz olarak kullandırılacak.

Başvuru yapılacak iller

5. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında destek almak amacıyla başvuruların yapılacağı ve yatırımın uygulanacağı iller şunlar:

Destek Bütçesi

Yeni Başvuru Çağrı İlanı kapsamında sadece “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” tedbiri ile “Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar” tedbiri kapsamında başvurular kabul edilecek.

Desteklenecek sektörler, destek oranı ve destek bütçesi de şu şekilde:

Başvuru tarihleri

Her iki tedbirde proje başvuruları 8 Nisan’dan itibaren yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlanacak.

Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönetim Yatırımlar tedbirinde online proje başvuru sistemi 14 Mayıs 2019’da saat 21.00’de kapatılacak. Başvuruların son teslim tarihi ise 17 Mayıs 2019.

Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar tedbirinde ise online proje başvuru sistemi 21 Mayıs’ta kapatılacak ve başvuruların son teslim tarihi 24 Mayıs olacak.

Yatırım süreleri

5. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında hazırlanacak başvurularda yatırım süreleri en fazla 18 ay olarak planlanacak.

Başvuru kurallarını ve taksitlendirmenin nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiler içeren Başvuru Çağrı Rehberi, kurumun internet sitesinden temin edilebiliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.