Gıda Hattı

Tarımın iklim değişikliğine uyum stratejisi hazır!

7 Haziran 2022, 10:16
Paylaş
Tarımın iklim değişikliğine uyum stratejisi hazır!

İklim değişikliğinin tarıma etkilerinin azaltılması amacıyla, İklim Değişikliğine Ekosistem Tabanlı Uyum Strateji Belgesi (2022-2036) hazırlandı. Strateji Belgesi, Tarım ve Orman Bakanlığının internet sitesinde yayımlandı.

Anadolu Bozkır Ekosistemleri İçin İklim Değişikliğine Ekosistem Tabanlı Uyum Strateji Belgesi (2022-2036) ile İlgili 2022/8 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, 7 Haziran 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

İklim değişikliğinin etkisiyle tarımsal verimlilik azalıyor

Küresel ölçekte iklim değişikliğinin bütün sektörler gibi tarımı da etkilediğine vurgu yapılan genelgede, günümüzde sürdürülebilir olmayan tarım teknikleri nedeniyle doğal kaynaklar ve biyolojik yaşamın zayıfladığı, iklim değişikliğinin etkileriyle birlikte tarımsal verimliliğin azaldığının altı çizildi.

BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi kapsamında yürütülen çalışmalarda tarım sektöründe iklim değişikliğine uyum sağlanması için mali-etkin bir yaklaşım olan ve doğa temelli bir çözüm stratejisi olarak biyoçeşitlilik ve ekosistem hizmetlerinin kullanılmasını ifade eden “Ekosistem Tabanlı Uyum” önerildiğine dikkat çekilen Genelgeye göre;

Bozkır ekosistemlerinde iklim değişikliğine uyum stratejisi

Bu itibarla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ‘Bozkır Ekosistemlerinde İklim Değişikliğine Ekosistem Tabanlı Uyum İçin Tarımsal Uygulamalar Projesi’ yürütülerek, iklim değişikliği etkilerine karşı bozkır alanlarında sürdürülebilir, ekonomik bir tarımsal üretim modelinin yaygınlaştırılmasına yönelik ‘Anadolu Bozkır Ekosistemleri İçin İklim Değişikliğine Ekosistem Tabanlı Uyum Strateji Belgesi (2022-2036) hazırlandı. Strateji Belgesi, Tarım ve Orman Bakanlığının resmi internet adresinde yayımlanacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı genelgede, Strateji Belgesinin uygulanma sürecinde ihtiyaç duyulacak her türlü destek ve yardımın ilgili kurum ve kuruluşlarca hassasiyete yerine getirilmesi istendi.

Genelgenin yayınlanmasının ardından Anadolu Bozkır Ekosistemleri İçin İklim Değişikliğine Ekosistem Tabanlı Uyum Strateji Belgesi (2022-2036), Tarım ve Orman Bakanlığının internet sitesinde yayımlanarak, kamuoyuna açıklandı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.