AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Tarımın geleceği için ‘deniz altı’na yatırım!

Tarımın geleceği için ‘deniz altı’na yatırım!
14 Temmuz 2015, 15:35

Dünya üzerinde tarım arazilerinin giderek daralmasından dolayı ikinci ülkelerdeki bakir tarım alanlarını kiralama ya da satın alma yoluna gidilirken, yeni bir tarım alanı olarak deniz altını kullanmaya yönelik girişimler de başladı. 

Tarımın geleceğinin deniz altında arandığı girişimlerden biri İtalya’da hayata geçirildi.

Çevre dostu tarım yapmak için yeni bir yöntem geliştiren İtalyan-Amerikan Ocean Reef şirketi tarafından İtalya’daki Noli kıyılarında denizin yaklaşık 8 metre altında kurulan özel bir sera sistemiyle marul, fesleğen, çilek ve fasulye yetiştiriliyor.

Devrimsel seralar cfiTBocek, iklim değişikliği ve sıcaklık gibi tarımsal sorunlar bulunmuyor. Denizin bitki yetiştirmek için uygun olduğunu ispat etmek amacıyla tasarlanan balon şeklindeki seralar, bitkileri büyütmek için yeterli nemi tutuyor.

Seralar, denizde bitkilerin yetiştirilebilmesi için iklim değişikliklerine ve böceklere karşı koruma, sabit sıcaklık gibi ideal şartlan sunuyor. Şirket başkanı Gamberini, “Proje gelecekte ekonomik olarak uygulanabilir olacak. Tarım yapmak için zor şartların olduğu ülkeler için dev bir potansiyel görüyorum” dedi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.