AramaArama
Gıda Hattı

Tarımda robotlar dönemi mi başlıyor?

25 Mart 2016, 16:37
Paylaş
Tarımda robotlar dönemi mi başlıyor?

Intel Türkiye Ortadoğu Afrika Başkanı Çiğdem Ertel, tarımda artık robotların işlev kazanacağı bir döneme gireleceğini işaret ederek, “İş gücünüzü ya da şirketinizi dönüştüreceksiniz, daha verimli bir şekilde birtakım işleri yapabileceksiniz” dedi.

DaeHyun-Kim-gidahattiUludağ Ekonomi Zirvesi'nin Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş moderatörlüğündeki "Teknoloji ve Trendler" başlıklı oturumda, Türkiye'de çok genç bir nesil bulunduğunu belirten Samsung Türkiye Başkanı DaeHyun Kim,  "Bu nesil de yeni teknolojileri kullanmaya oldukça meraklı. Bu da teknoloji pazarları noktasında Türkiye'yi önemli bir ülke haline getiriyor" dedi.

Türk insanına ve ekonomisine inandıklarını, faaliyetlerini bu inançla sürdürdüklerini dile getiren DaeHyun Kim, "Vizyonumuz; yenilikçi teknolojiler, ürünler ve tasarımlarla geleceği şekillendirmek, bunu yaparken insanların hayatında toplumsal refahı getirmeye çalışmaktır.  Bu nesil de yeni teknolojileri kullanmaya oldukça meraklı. Bu da teknoloji pazarları noktasında Türkiye'yi önemli bir ülke haline getiriyor" dedi.

Ciliv: İş dünyasında başarılı olabilmek için realist olmak lazım

Girişimci Süreyya Ciliv de son yıllardaki teknolojik yatırımlar hakkında yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin bu süreçte çok önemli ivme kazandığını vurgulayarak, "Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın liderliğinde son 10-15 yılda altyapıya yapılan yatırımlar var. Bence bu, Türkiye için önümüzdeki yıllarda en büyük avantajlardan biri olacak. Bunu yapamayan ülkeler bu dijital dünyada altyapı yoksa nasıl rekabet edecek? İş dünyasında başarılı olabilmek için realist olmak lazım." diye konuştu.

Ertel: Intel, kanser araştırmalarında insana yönelik çalışmalar yapıyor

cigdem-ertel-gidahattiIntel Türkiye Ortadoğu Afrika Başkanı Çiğdem Ertel, insan duyuları ile teknolojinin ortak entegrasyonunun birçok uygulama modeli ortaya çıkardığını belirterek şunları kaydetti: "İnsan gibi görebilen cihazlar, insan görüşünü alabilen ve bu bağlamda çok daha kolay şekilde ölçmeyi sağlayan sensörlerle insanın ihtiyaçlarını anlayarak bu ihtiyaçları hızlı bir şekilde bir anlamda asistan gibi yapabilecek birtakım uygulamalar geliyor. Burada da birçok teknoloji gelişiyor. Temelinde yine insan var. Intel de şu anda kanser araştırmalarında insana yönelik çalışmalar yapıyor. İleride çok ciddi olarak insanların hayatı kolaylaşacak. Bunun ötesinde ikinci konu her şey birbirine bağlı ve akıllı. Şirketlere aktarıldığı zaman çok şey değişecek. Tarımda bile artık robotlar geliyor. İş gücünüzü ya da şirketinizi dönüştüreceksiniz, daha verimli bir şekilde birtakım işleri yapabileceksiniz. Bir yandan da ülkeler açısından baktığımızda insanlarımızın bu global ve rekabetçi ekonomimizde geride kalmayacak, işsiz kalmayacaklar. Bu çok önemli bir konu."

nicklas-bergman-futurist-gidahattiBergman: Teknoloji bizi nereye götürüyor, bilmeliyiz

Seri Girişimci, Teknoloji Yatırımcısı ve Futurist Nicklas Bergman da teknolojinin davranışları değiştirdiğini ifade ederek, "Bizi acaba teknoloji nereye götürüyor, bilmeliyiz. Bu konu sadece politikacıların elinde kalmamalı. Bizler, bireysel olarak teknolojinin bizi nereye götüreceğinden çok nereye götürmesi gerektiğini de düşünmeliyiz. Teknolojilerden korkmamalıyız. Gelecek 10 yıl içinde her şey muazzam bir şekilde değişecek" şeklinde konuştu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.