Gıda Hattı

Tarımda programlı sulama, tasarruf ve verim artışı sağlıyor

10 Nisan 2021, 14:43
Paylaş
Tarımda programlı sulama, tasarruf ve verim artışı sağlıyor

FAO tarafından düzenlenen “Etkin ve Programlı Sulama” çalıştayında, damla sulama çalışmalarında elde edilen sonuçlar paylaşıldı. Çalıştayda, programlı sulama yöntemiyle su ve enerji tasarrufu ile verim artışı sağlandığının altı çizildi.

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Tarım ve Orman Bakanlığı ile iş birliğinde yürüttüğü ve Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından desteklenen ‘Sürdürülebilir Arazi Yönetimi ve İklim Dostu Tarım’ projesi kapsamında, proje paydaşlarının katılımı ile “Etkin ve Programlı Sulama Çalıştayı” düzenlendi.

damla-sulama-gidahattiDamla sulama ile %33 su tasarrufu sağlanabiliyor

Çevrimiçi olarak gerçekleştirilen Çalıştay, projeye teknik destek veren FAO tarım uzmanı Fazıl Düşünceli’nin konuşması ile başladı. İki yıl süresince Konya ve Karaman’da gerçekleştirilen sulama demonstrasyon çalışmalarının sonuçlarının beklentilerin üzerinde olduğunu belirten Düşünceli, çalışmada emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Çevre ve Doğal Kaynakları Koruma Daire Başkanı Ali Kılıç Özbek de, projenin tarım bileşeni altında yer alan damla sulama demonstrasyonlarında %33’e varan bir su tasarrufu sağlanabileceğinin görüldüğünü söyledi. Kuraklığın ve iklim değişikliğinin tarım sektörüne etkilerinin son günlerde yoğun olarak gündemde olması nedeniyle bu sonuçların çok önemli bir başarı olduğunun altını çizen Özbek, söz konusu uygulamanın Uygulamalı Çiftçi Okulları ile de çiftçilere aktarıldığını kaydetti.

Konya Kapalı Havzası’ndaki uygulamalar

Çalıştayda çalışmaların saha uygulamalarını yürüten Konya Selçuk Üniversitesi Öğretim Görevlileri Duran Yavuz ve Sinan Süheri, Konya Kapalı Havzasında tarımda sulama ile ilgili olarak yaşanan sorunlar ve etkin su kullanımının önemi hakkında bilgiler vererek, proje kapsamında yapılan etkin ve programlı sulama çalışmalarından elde edilen sonuçları paylaştılar.

Proje kapsamında, FAO, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Selçuk Üniversitesi Konya Teknokent iş birliğinde 2019- 2020 yıllarında Konya’nın Cihanbeyli, Emirgazi, Ereğli, Karapınar ve Sarayönü ilçeleri ile Karaman’ın merkez ve Ayrancı ilçelerinde demonstrasyon çalışmaları gerçekleştirildi. Bu çerçevede, 28 lokasyonda mısır ve şekerpancarı damla sulama sistemleri, 11 lokasyonda da elma için yeraltı damla sulama sistemleri kurulurken, bu alanlarda çiftçilere programlı ve azaltılmış sulama teknikleri konusunda eğitimler verildi.

Su, enerji tasarrufu ve verim artışı

Her biri 2.5 hektar alanda gerçekleştirilen şekerpancarı ve mısır demonstrasyonlarında, programlı sulama yöntemiyle su ve enerji tasarrufu yanında, verim artışı sağlandığı da ortaya konuldu.

İki yıllık uygulamalı saha çalışmalarının ortalama sonuçlarına göre; geleneksel sulama uygulamalarına göre programlı damla sulama ile şeker pancarında %25,5 su tasarrufu, %23,2 elektrik enerjisi tasarrufu; danelik mısırda %23,5 su tasarrufu, %23,9 elektrik enerjisi tasarrufu ve silajlık mısırda ise %20,1 su tasarrufu ve %16,4 elektrik enerjisi tasarrufu sağlandı.

Ayrıca, bütün bu tasarrufların yansıra programlı sulama uygulamaları ile şeker pancarı şeker veriminde %9, danelik mısırda %29,2, silajlık mısırda ise %32,9'luk bir verim artışı elde edildi.

Bütün bu veriler programlı sulamanın uygulanıp yaygınlaştırılması halinde hem girdi kullanımında önemli tasarruflar hem de verim artışları sağlanarak, çiftçi ve ülke ekonomisi adına önemli bir kazanım elde edilebileceğini gösterdi.

Programlı sulama, iklim dostu!

Önemli bir iklim dostu tarım uygulaması olan programlı sulama yaklaşımının bölge ve ülke çapında yaygınlaştırılması ile suyun daha verimli kullanılmasına ve böylece su kaynakları üzerindeki baskının azaltılmasına önemli derecede katkıda bulunabilecek, ayrıca enerji tasarrufu sayesinde de tarımın negatif çevresel etkileri de minimize edilmiş olacak.

Çalıştay projenin tarım uzmanı Fazıl Düşünceli’nin 2021 yılında gerçekleştirilecek iklim dostu tarım uygulamaları ile ilgili demonstrasyon ve pilot çalışmalar hakkında verdiği bilgilerle sona erdi. Bu çerçevede programlı sulama demonstrasyonlarına, mısır ve şekerpancarı için 12 lokasyonda, elma için 11 lokasyonda devam edilecek.

Sulama ile ilgili çalışmalara ek olarak, Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile 7 ilçede uygulamalı çiftçi okulları çalışmaları kapsamında, kışlık hububat ekilişlerinde doğrudan toprak işlemesiz ekim uygulamaları ile mera ıslahı çalışmaları, Tarım İl ve İlçe müdürlükleri ile dört orta ölçekli çiftlikte biyogaz demonstrasyonları ve Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü ile de 5 ilçede kuru şartlara uygun nohut çeşit ve doğrudan ekim tekniklerinin demonstrasyonları gerçekleştirilecek.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.