AramaArama
Gıda Hattı

Tarımda kullanılan gübrelere ÖTV geldi mi?

19 Nisan 2018, 16:21
Paylaş
Tarımda kullanılan gübrelere ÖTV geldi mi?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, sadece tarımda kullanımı oldukça düşük olan iz elementli gübrelerden bazılarına Özel Tüketim Vergisi getirildiğini açıkladı. Açıklamada, “İthal olarak gelen gübre ve gübre ham maddesinin yüzde 98’inden ÖTV alınmamaktadır.” denildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı açıklamasında, bir gazetede yer alan köşe yazısındaki bilgilerden hareketle internet medyasına da yansıyan bazı haberlerde, tarımda kullanılan kimyevi gübrelere yeni bir düzenlemeyle Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) getirildiğinin belirtildiğine dikkat çekildi. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi bakımından açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

sulama-gubre-bitki-gidahatti“İthalattaki ÖTV uygulamalarını kapsıyor”

“Tarımda kullanımı oldukça düşük olan iz elementli gübrelerden bazılarına getirilen ÖTV uygulamasının, söz konusu haberlerde, bütün kimyevi gübrelere getirilmiş gibi gösterilmeye çalışılması doğru değildir.

Zira yazı ve haberlerde konu edilen 27 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı’nda, ‘3824.99.96.90.68 GTİP’te yer alan ürünlere kilogram başına 0,939 TL ÖTV getirilmiştir.

Bu Bakanlar Kurulu Kararı, ithalattaki ÖTV uygulamalarını kapsamaktadır. Karar’da yer alan birden fazla GTİP’le, farklı ürünlerin ÖTV oranları düzenlenmektedir. ‘3824.99.96.90.68 GTİP’ içerisinde gübre ve gübre ham maddelerinin yanı sıra sanayinin değişik dallarında kullanılan farklı ham maddeler de bulunmaktadır.

nitratli-gubre-gidahattiGübre imalatında kullanımı %1’in altında

Bu GTİP’teki gübre ve gübre hammaddesi şeklinde yer alan ürünler; gübre sektöründe azot, fosfor ve potasyum içeren kompoze gübrelerde iz element katkısı olarak kullanılmaktadır. Bunun gübre imalatındaki kullanım oranı da %1’den daha azdır.

Diğer taraftan bu düzenleme kapsamında ÖTV’ye tabi olan gübre ve gübre ham maddesinin, toplam gübre ve gübre ham maddesi ithalatı içerisinde payı yüzde 1,9’dur. Yani ithal olarak gelen gübre ve gübre ham maddesinin yüzde 98’inden ÖTV alınmamaktadır.”

erciyes-universitesi-milli-gubre-gidahattiÇiftçiye 7,5 milyar TL gübre desteği

Çiftçinin en önemli girdilerinden olan gübrenin, ilk kez 2005 yılında doğrudan destek kapsamına alındığı hatırlatılan Bakanlık açıklamasında, “Son 12 yılda üreticilerimize 7,5 milyar TL gübre desteği ödemesi yapılmıştır. Bu yıl ise 530 milyon TL ödenmiştir. Ayrıca 2016’da gübredeki KDV oranı %18’den sıfıra indirilerek çiftçimize yıllık ortalama 1 milyar TL dolaylı destek sağlanmıştır. Dolayısıyla gübre konusunda çiftçimize gerekli her türlü desteğin verilmesine karşın; konunun, gübreye yeni vergiler getirildiği ve çiftçinin maliyetinin artırıldığı şeklinde ifade edilmesi gerçeği yansıtmamaktadır” ifadelerine yer verildi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.