AramaArama
Gıda Hattı

Tarımda katma değeri yüksek üretim hamlesi!

7 Mayıs 2019, 10:49
Paylaş
Tarımda katma değeri yüksek üretim hamlesi!

Tıbbi ve aromatik bitkilerden elde edilen uçucu yağların ihracatı yılın ilk üç ayında yüzde 11 artışla 44 milyon doları aştı. Hazine arazilerinin tıbbi ve aromatik bitki tarımı için düşük bedelle kiralanması da, yıl sonunda yeni bir rekor beklentisi doğurdu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2019’un ilk çeyreğinde uçucu yağ ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre %11 artarak 44 milyon dolara ulaştı.

kekik-esansiyel-yag-gidahatti

Uçucu yağlar nerelerde kullanılıyor?

Nane, lavanta, gül, papatya ve biberiye gibi aromatik bitkilerin işlenmesiyle elde edilen uçucu yağlar; ilaçtan parfüme, kozmetikten boyaya kadar pek çok sektörde kullanılıyor. Litresi 12 bin dolara kadar alıcı bulan uçucu yağların üretimi, Türkiye’de büyük oranda Isparta, Burdur ve Antalya’da gerçekleşiyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürürlüğe koyulan düzenlemeyle, hazine arazileri tıbbi ve aromatik bitki tarımı için rayiç bedelin binde biri oranında kiraya veriliyor. Uygulamayla birlikte katma değeri yüksek tarımsal üretimin artırılması hedefleniyor.

Yıl sonu ihracat hedefi 180 milyon dolar

2010 yılından bu yana tıbbi ve aromatik bitkilerden elde edilen uçucu yağların ihracatında büyük bir artış görüldüğüne değinen B2B ticaret platformu XPANN.com’un Kurucusu Bayram Filikci, “2010 yılının tamamında 41 milyon dolarlık uçucu yağ ihracatı gerçekleşirken, bu rakam 2019’un sadece ilk üç ayında aşıldı. Devlet destekleri ve teşviklerle yıl sonunda 180 milyon dolarlık ihracat gerçekleşmesini ve yeni bir rekora imza atılmasını bekliyoruz” dedi.

Tarımsal üretimin katma değeri yüksek ürünlerle gelişeceğini belirten Filikci, “Tıbbi ve aromatik bitki grubundaki bitkiler işlem gördüğünde değerini kat ve kat artırıyor. Ayrıca yağ çıkarma işlemi esnasında açığa çıkan su ve posa da, baharat ve yem gibi farklı sektörlerde değerlendiriliyor” diye konuştu.

Uçucu yağlara Avrupa’dan büyük ilgi

2019’un ilk çeyreğinde uçucu yağ ihracatının %38’i Avrupa ülkelerine yapıldı. 17 milyon dolarlık ihracat özellikle ilaç ve kozmetik sanayisi gelişmiş ülkelere gerçekleşti. Uçucu yağlara kozmetik devi Fransa ve dünyanın önemli ilaç üreticilerinden Almanya büyük ilgi gösteriyor. Bunun yanı sıra Rusya, İtalya ve İngiltere’nin de talebi her geçen gün artıyor.

Söz konusu dönemde uçucu yağların ihracatında ilk sırayı 5,6 milyon dolar ile İran alırken, 4,4 milyon dolar ile Fransa ikinci ve 4,1 milyon dolar ile Rusya üçüncü oldu. Uçucu yağ ihracatında önemli ülkelerden biri olan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) 3,7 milyon dolar ile dördüncü olurken, Almanya 3,5 milyon dolar ile beşinci sırada yer aldı.

Türkiye’nin uçucu yağ üretiminde büyük bir potansiyeli olduğuna değinen Bayram Filikci, “Türkiye, uçucu yağların hammaddesi olan tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimi için dünya üzerindeki en elverişli bölgelerden biri. Arazi kiralama gibi devlet desteklerinin devam etmesi ve çiftçilere eğitimlerin verilmesiyle üretimin artması sağlanırken, bu potansiyeliyle Türkiye, tıbbi ve aromatik bitki üretiminde merkez olabilir” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.