AramaArama
Gıda Hattı

Tarımda “dönemsel prim ödeme imkanı” getirildi

28 Ağustos 2021, 11:48
Paylaş
Tarımda “dönemsel prim ödeme imkanı” getirildi

Resmi Gazetede yayımlanan ‘Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik’ ile Tarımsal Faaliyette Bulunanların sigortalılık işlemlerine yönelik düzenleme hayata geçirildi.

18 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazete’deki Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik, tarımda önemli bir düzenlemeyi beraberinde getirdi.

4B’li olarak tarımsal faaliyette bulunanların aylık olarak ödenen primleri yapılan düzenleme ile genel sağlık sigortası primi ile kısa ve uzun vadeli sigorta kolları primlerinden ait olduğu yılın Ocak-Haziran dönemi primlerini Temmuz ayı sonuna, Temmuz-Aralık dönemi primlerini takip eden yılın Ocak ayı sonuna kadar ödenmesi yönünde düzenleme yapıldı.

Söz konusu düzenlemeyle tarım sigortalılarının ürün satışı ile gelir elde ettikleri ve ödeme güçlerinin arttığı dönemlerde sigorta primlerini gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmadan ödeyebilmelerine imkan sağlandı.

Ek-5 kapsamında tarım ve orman işlerinde süreksiz çalışanlara dönemsel prim ödeme imkanı getirildi.

Ek-5’inci maddesine tabi olan tarım ve orman işlerinde süreksiz çalışanların aylık olarak ödenen primleri düzenleme ile genel sağlık sigortası primi, kısa ve uzun vadeli sigorta kolları primlerinden ait olduğu yılın Ocak-Haziran dönemi primlerini Temmuz ayı sonuna, Temmuz-Aralık dönemi primlerini takip eden yılın Ocak ayı sonuna kadar ödemesi yönünde düzenleme yapıldı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.