Gıda Hattı

Tarımda bitki hastalıklarının tespitinde dünyada bir ilk!

29 Mart 2022, 11:46
Paylaş
Tarımda bitki hastalıklarının tespitinde dünyada bir ilk!

Tekfen Tarım ve Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUNUM) iş birliği ile geliştirilen cihazla, bitki hastalıkları henüz tarladayken saptanacak.

Türkiye’nin tarımda öncü firmalarından olan Tekfen Tarım, Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUNUM) iş birliği ile teknoloji ve inovasyon çalışmaları sonucu bitki hastalıklarının sahada hızlı tanısı için, dünyada bir ilke imza attı.

Bitki hastalıkları henüz tarladayken saptanacak

SUNUM ve Tekfen Tarım tarafından geliştirilen prototip, henüz tarladayken üründeki hastalığı bulabiliyor.

SUNUM tam zamanlı araştırmacılarından Stuart Lucas, yarı zamanlı araştırmacılardan Meltem Elitaş ve Ali Fuat Ergenç'in birlikte geliştirdiği prototip, dünyada bir ilki gerçekleştirerek, laboratuvara numune göndermeden tarladayken hastalığı saptayabiliyor.

“Daha verimli bir tarım için çok önemli”

Tekfen Holding Tarımsal Sanayi Grubu Başkan Yardımcısı Hakan Göral, bu yeni prototipin Türkiye’de daha verimli bir tarımsal üretim için çok önemli bir başarı olduğunu kaydetti.

Böylesi önemli konuda bir ilke imza atmaktan gurur duyduklarını vurgulayan Göral, “Yaptığımız tüm çalışmaları Türk çiftçisinin işini kolaylaşmak ve onların maliyet kalemlerini azaltmanın yanında ekonomik olarak ülkemizi kalkındıracak adımlar atmayı hedefleyerek gerçekleştiriyoruz. Bu prototip sayesinde henüz tarladayken hastalığı belirlenen bitkilerle ülkemizde daha nitelikli bir tarım yapılmasına katkı sunmuş olduk. Tarımda verim ve kalite kaybının önüne geçebilmek için ciddi çalışmalara imza atmaya devam edeceğiz” dedi.

Hastalıklar hızlıca sahada tespit edilebilecek

Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUNUM) Direktörü Prof. Dr. Fazilet Vardar Sukan ise; “Türkiye’de tarımın öncülerinden olan Tekfen Tarım’ın SUNUM’un altyapı ve insan gücüne olan güveni bizlere gurur verdi. Yaptığımız iş birliği sayesinde tarımsal ürünlerde hastalıkların hızlı, sahada erken tespiti ile  hastalık kaynaklı sorunların önüne geçilebilecek. Dünyada bir ilke imza atarak özgün ve tarımda kalite artışına hizmet edecek bir adım atmış olduk” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.