AramaArama
Gıda Hattı

Tarım ve ormana gönüllü desteği geliyor!

6 Ağustos 2019, 17:36
Paylaş
Tarım ve ormana gönüllü desteği geliyor!

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanacak “Gönüllülük Alanında İş Birliği Protokolü” ile, orman, su, toprak, iklim değişikliği, geri dönüşüm gibi konularda duyarlılık ve bilinç artırılacak. Protokol kapsamında; tarım, orman, hayvancılık alanında 'gönüllü' faaliyet ve projeler de desteklenecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında, yarın (7 Ağustos Çarşamba) "Gönüllülük Alanında İş Birliği Protokolü" imzalanacak.

Gönüllülük bilinci ve duyarlılık artırılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıklamasına göre, iki bakanlık arasında imzalanacak protokolün amacı; Gönüllülük bilincini artırıcı ve özendirici faaliyet ve projeler aracılığıyla gıda, orman, su, toprak,  tohum,  tüketim, tasarruf, geri dönüşüm, çevre kirliliği, iklim değişikliği, küresel ısınma vb. konularda başta gençler olmak üzere toplumun tüm kesimlerinde bilgi ve duyarlılık düzeyini artırmak olacak.

Bunun yanı sıra, doğaya karşı ödev ve sorumlulukları benimsetmek, orman ve ağaçlandırma, tarım ve hayvancılık uygulamalarında bulunmak suretiyle gençlere farklı tecrübeler kazandırmak, kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak hususlarında iş birliğini gerçekleştirmek amaçlanıyor.

Topraktan sofraya uzanan süreç yakından tanıtılacak

2019'un gönüllülük yılı ilan edilmesi kapsamında imzalanacak protokolle, gönüllülüğün yaygınlaşmasını ve toplumsallaşmasını sağlamak üzere tarım, hayvancılık, orman ve çevre alanlarında gönüllülüğe ilişkin projeler yürütülecek. Faaliyetler mevzuata uygun biçimde milli parklar, araştırma enstitüleri, enstitüler, gıda referans ve gıda kontrol laboratuvarları, el sanatları eğitim merkezleri gibi hizmet birimleri ile bağlı ve ilişkili kuruluşlarda ve taşra teşkilatlarında gerçekleştirilecek.

Atılacak bu adımla; toplumun her kesiminin tabiatı tanıması ve ormanların önemini kavraması noktasında farkındalık oluşturularak, topraktan – soframıza uzanan tarımın ve çiftçiliğin seyrini ve hayvancılığın ve hayvansal gıdaların oluşum sürecini yakından tanımaları sağlanacak.

genc-ciftci-gidahatti

Gönüllüler çiftçiye destek verecek

Toplumun her kesimini kapsayacak, yaş sınırlaması olmayan projede, gönüllü arayanların ve gönüllü olmak isteyenlerin buluşma platformu, organizasyonun resmi adresi gencgonulluler.gov.tr olacak.

İmzalanacak protokolle örneğin, tarlasına domates ekecek ya da toplayacak olan gönüllülerden destek alabilecek. Ormanda çıkacak yangına destek olmak isteyen gönüllüler de, çevreyi korumak üzere yürütülecek projelerde aktif olarak yer almak isteyenler de bu proje ile aktif olarak görev yapabilecek.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.