AramaArama
Gıda Hattı

Tarım ve Orman Bakanlığı: “Kota dışı, el altından NBŞ satışı iddiası gerçek dışı"

21 Haziran 2021, 19:07
Paylaş
Tarım ve Orman Bakanlığı: “Kota dışı, el altından NBŞ satışı iddiası gerçek dışı"

CHP’li bir milletvekilinin kotalı üretilen nişasta bazlı şekerin (NBŞ) daha fazlasının el altından piyasaya sürüldüğü iddiasının gerçeği yansıtmadığını bildiren Tarım ve Orman Bakanlığı,Kaybolduğu iddia edilen miktar, Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında imalatçı/ihracatçıların ihraç ettikleri bu şekerli mamullerde kullanılmaktadır. Üretildiği halde kayıtlara alınmayan, kayıt dışı veya illegal olarak piyasaya el altından gizlice NBŞ satılması söz konusu değildir.” denildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yazılı açıklamasında, bazı basın yayın organlarında, CHP’li bir milletvekilinin TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesi haberleştirilerek, Türkiye’de 2019 yılında 525 bin 972 ton NBŞ üretildiği, bunun 260 bin 624 tonun ihraç edildiği, kota nedeniyle 67 bin 500 tonunun iç piyasaya sürüldüğü, kalan 197 bin 848 tonun da el altından iç piyasaya sürülmüş olabileceğinin iddia edildiğine dikkat çekilerek, gerçeğe yansıtmayan bu iddiaya ilişkin açıklama yapılmasına gerek görüldüğü vurgulandı. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“NBŞ kotaları pazarlama yılı esasına göre düzenleniyor”

“Öncelikli şunu belirtmek gerekir; ülkemizde, NBŞ dahil şeker üretim, satış ve kotaları, Şeker Kanunu gereğince takvim yılı esasına göre değil, pazarlama yılı esasına göre düzenlenmektedir. Pazarlama yılı 1 Eylül’de başlamakta ve 31 Ağustos’ta son bulmaktadır.

TUİK verileri takvim yılı bazında düzenlenmekte ve DİR kapsamındaki şekerli mamul ihracatına ayrıca yer verilmemektedir.

Buna göre, 2019/2020 pazarlama yılında 487 bin 717 ton NBŞ üretilmiş, bunun 67 bin 500 tonu kota kapsamında yurt içine verilmiş, 268 bin tonu doğrudan ihraç edilmiş, 152 bin 217 tonu da DİR kapsamında satılmıştır.

“Kaybolduğu iddia edilen miktar, DİR kapsamında ihraç edilen mamullerde kullanıldı”

Ülkemiz, yılda 1 milyon ton şekerli mamul ihraç etmektedir. Kaybolduğu iddia edilen miktar, Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında imalatçı/ihracatçıların ihraç ettikleri bu şekerli mamullerde kullanılmaktadır.

Dolayısıyla, haberlerde iddiaya edildiği gibi üretildiği halde kayıtlara alınmayan, kayıt dışı veya illegal olarak piyasaya el altından gizlice NBŞ satılması söz konusu değildir.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.